حمایت و مقاومت

مقدمه

حمایت و مقاومت بیانگر مکانی هستند که نیروهای عرضه و تقاضا در آنجا به هم میرسند. در بازارهای مالی ، با زیاد و کم شدن عرضه و تقاضا ، قیمت ها بالا و پایین میروند. عرضه مترادف است با روند نزولی “بازار خرسی (Bearish) و فروش بیشتر” تقاضا مترادف است با روند صعودی “بازار گاوی و خرید بیشتر”. این اصطلاحات در اینجا و سایر مقالات بطور معمول استفاده می شوند. با افزایش تقاضا ، قیمت ها پیشرفت می کنند و با افزایش عرضه ، قیمت ها کاهش می یابند. هنگامی که عرضه و تقاضا برابر باشد، قیمت ها در روند خنثی یا جانبی حرکت می کنند ، زیرا گاوها و خرس ها قدرت کنترل کردن آن را ندارند.

حمایت چیست؟

حمایت سطح قیمتی است که در آن تقاضا به اندازه کافی قوی و زیاد است و از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری می کند. منطق حاکی از آن است که هرچه قیمت به سمت حمایت کاهش می یابد و ارزان تر می شود ، خریداران تمایل بیشتری به خرید پیدا می کنند و فروشندگان تمایل به فروش بیشتری ندارند. با رسیدن قیمت به سطح حمایت ، اعتقاد بر این است که تقاضا بر عرضه غلبه کرده و مانع از پایین آمدن قیمت از سطح حمایت می شود.

با این وجود ، حمایت برای همیشه در آن سطح وجود ندارد و حرکت قیمت به زیر سطح حمایت و شکست آن ، سیگنالهایی نشان می دهد که خرسها بر گاوها پیروز شده اند (نزولی شدن بازار). کاهش قیمت به پایین تر از سطح حمایت نشان دهنده تمایل جدید برای فروش و یا عدم انگیزه برای خرید است ، فروشندگان انتظارات خود را کاهش داده اند و مایل به فروش حتی با قیمت های پایین تر هستند. پس از شکسته شدن حمایت ، باید سطح حمایت دیگری در سطح پایین تری برقرار شود.

خط حمایت در کجا رسم می شود؟

خط حمایت معمولاً پایین تر از قیمت فعلی است ، اما معاملات ممکن است حتی برای مدتی روی سطح حمایت و یا در نزدیکی آن هم در جریان باشند . از آنجا که تجزیه و تحلیل تکنیکال علم دقیقی نیست ، تعیین خط حمایت دقیق ممکن است دشوار باشد. علاوه بر این ، حرکات قیمت می تواند بی ثبات باشند و به طور خلاصه در زیر حمایت هم نفوذ کنند. به عنوان مثال ، منطقی به نظر نمی رسد که در صورت بسته شدن یک هشتم کندل زیر سطح حمایت تعیین شده ، خط حمایت را شکسته شده در نظر بگیریم. به همین دلیل ، برخی از تریدر ها و سرمایه گذاران به جای خط حمایت ، ناحیه های حمایتی در نظر بگیرند.

مقاومت چیست؟

مقاومت میزان قیمتی است که در آن تصور می شود فروش به اندازه کافی قوی باشد تا از افزایش بیشتر قیمت جلوگیری کند. منطق ادعا می کند که با پیشرفت (بالا رفتن) قیمت به سمت مقاومت ، فروشندگان تمایل بیشتری به فروش و خریداران تمایل کمتری به خرید پیدا می کنند. با رسیدن قیمت به سطح مقاومت ، اعتقاد بر این است که عرضه بر تقاضا غلبه کرده و از بالا رفتن قیمت از مقاومت جلوگیری می کند.

مقاومت برای همیشه در آن سطح وجود ندارد؛ شکست مقاومت به بالا (عبور از خط مقاومت) نشانگر این است که گاوها بر خرسها پیروز شده اند (بازار همچنان صعودی است). شکست مقاومت به بالا ، تمایل جدیدی برای خرید و یا عدم انگیزه برای فروش را نشان می دهد. شکست مقاومت و قله های جدید نشان می دهند که خریداران انتظارات خود را افزایش داده و مایل به خرید حتی با قیمت های بالاتر هستند. پس از شکستن مقاومت ، باید سطح مقاومت دیگری بالاتر برقرار شود.

خط مقاومت در کجا رسم می شود؟

خط مقاومت معمولاً بالاتر از قیمت فعلی است ، اما معاملات ممکن است حتی برای مدتی روی سطح مقاومت و یا در نزدیکی آن هم در جریان باشند . علاوه بر این ، حرکات قیمت می تواند بی ثبات باشد و به طور خلاصه به بالای مقاومت نفوذ کنند. در صورت بسته شدن قیمت ۱/۸ بالاتر از سطح مقاومت تعیین شده ، منطقی به نظر نمی رسد که سطح مقاومت را شکسته فرض کرد. به همین دلیل ، برخی از تریدر ها و سرمایه گذاران به جای خط مقاومت ناحیه های مقاومتی در نظر میگیرند.

روش هایی برای تشخیص حمایت و مقاومت؟

حمایت و مقاومت به اندازه کافی ویژگی های مشترک دارند تا به طور موثر تصاویر آینه ای از یکدیگر باشند.

کف ها و قله ها

کف های قیمتی حمایت و قله های قیمتی مقاومت ها را تشکیل میدهند. 

نمودار فوق برای (Halliburton (HAL محدوده معاملاتی گسترده بین دسامبر۱۹۹۹ تا مارس۲۰۰۰ را نشان می دهد. حمایت در کمترین قیمت در ماه اکتبر در حدود ۳۱ ایجاد شد. در ماه دسامبر ، سهام به حمایت در محدوده ۳۳ بازگشت . سرانجام ، در ماه فوریه ، سهام دوباره به محدوده حمایت بازگشت و کمترین قیمت در حدود ۳۲٫۵ بسته شد.

پس از هر حمایت از حرکت قیمت، سهام تا محدوده مقاومت در بالا معامله شد. مقاومت برای اولین بار با شکست حمایت در سپتامبر ۴۲٫۵ برقرار شد(سمت چپ هنگام ریزش). پس از شکسته شدن ، سطح حمایت می تواند به یک سطح مقاومت تبدیل شود. از پایین ترین کف اکتبر ، سهام به سطح مقاومت جدید در حدود ۴۲٫۵ رسید. وقتی سهام نتوانست از ۴۲٫۵ عبور کند ، سطح مقاومت تأیید شد. سهام پس از آن حتی دو بار دیگر هم در ۴۲٫۵ معامله شد و در هر دو بار نتوانست از مقاومت فراتر رود.

حمایت و مقاومت برابر هستند

یک اصل دیگر از تجزیه و تحلیل تکنیکال تصریح می کند که حمایت می تواند به مقاومت تبدیل شود و برعکس. پس از شکسته شدن سطح حمایت و عبور قیمت به زیر آن، سطح حمایت شکسته می تواند به مقاومت تبدیل شود. شکست حمایت نشانگر این است که نیروهای عرضه (فروش) بر نیروهای تقاضا (خرید) غلبه کرده اند. بنابراین ، اگر قیمت به این سطح بازگردد ، احتمالاً افزایش عرضه و از این رو مقاومت وجود دارد. چرخش دیگر، تبدیل مقاومت به حمایت است. بالا رفتن قیمت بالاتر از سطح مقاومت ، نشانگر تغییرات در عرضه و تقاضا است. شکست مقاومت و بالا رفتن قیمت از آن ، نشان می دهد كه نیروهای تقاضا بر نیروهای عرضه غلبه كرده اند. در صورت بازگشت قیمت به این سطح ، احتمالاً افزایش تقاضا وجود خواهد داشت و حمایت پدید می آید.

در این مثال از شاخص (NASDAQ 100 Index ($NDX ، سهام در ماه می ۱۹۹۷ مقاومت ۹۳۵ را شکست و کمی بالاتر از این سطح مقاومت برای بیش از یک ماه معامله شد. از آنجایی که سهام بالاتر از مقاومت باقی مانده ، ۹۳۵ به عنوان یک سطح حمایت جدید پدید آمد. سهام پس از آن به ۱۱۵۰ افزایش یافت ، و سپس در ۹۳۵ به حمایت بازگشت و سطح حمایت دوباره تست شد. پس از آزمایش دوم حمایت در ۹۳۵ ، این سطح به خوبی تثبیت شده و معتبر است.

در مثال فوق از (PeopleSoft (PSFT ، می توانیم ببینیم که حمایت می تواند به مقاومت تبدیل شود و سپس دوباره به حمایت برگردد. PeopleSoft در قیمت ۱۸ از اکتبر ۱۹۹۸ تا ژانویه ۱۹۹۹ (بیضی سبز) حمایت شد ، اما در مارس ۱۹۹۹ به دلیل غلبه خرسها بر گاوها حمایت شکست. هنگامی که سهام دوباره صعود کرد (بیضی قرمز قرمز) ، مقاومت ۱۸ در بازار تایید شد که از ژوئن۱۹۹۹ تا اکتبر ۱۹۹۹ نیز اعتبار خود را حفظ کرده است.

این عرضه فروش که باعث ایجاد مقاومت میشود از کجا می آید؟ تقاضا در حدود قیمت ۱۸ از اکتبر ۱۹۹۸ تا مارس ۱۹۹۹ (بیضی سبز) افزایش یافته بود. بنابراین ، بسیاری از خریداران صعودی سهام در حدود ۱۸ خرید کردند. وقتی قیمت به پایین تر از ۱۸ کاهش یافت و به حدود ۱۴ رسید ، بسیاری از این گاوها (خریداران) اکنون ناخوشایند هستند و احتمالاً هنوز سهام را نگه داشتند. وقتی سهام به ۱۸ افزایش یافت ، بسیاری از خریداران بیضی سبز (از ترس ریزش دوباره قیمت به سطوح خیلی پایینتر) فرصت فروش و فرار را با اندکی ضرر غنیمت شمردند و از معامله بیرون آمدند. هنگامی که این عرضه خاتمه یافت ، تقاضا توانست در قیمت ۱۸ قدرت و کنترل بازار را در دست گیرد و از مقاومت بالاتر برود.

محدوده معاملات

محدوده معاملات می تواند نقش مهمی در تعیین حمایت و مقاومت به عنوان نقاط برگشتی و یا وجود الگوهای ادامه دهنده ایفا کند. محدوده معاملات دوره معاملاتی است که قیمت ها در یک بازه نسبتاً محدود حرکت می کنند. این نشان می دهد که نیروهای عرضه و تقاضا به طور مساوی متعادل هستند. هنگامی که قیمت از محدوده معاملات ،به سمت بالاتر یا پایین تر خارج شود ، نشان می دهد که یکی از آنها (خریداران و فروشندگان) از دیگری پیشی گرفته است. شکست به بالاتر از محدوده ، پیروزی برای گاوها (تقاضا) است و شکست به زیر محدوده ، پیروزی برای خرس ها (عرضه) است.

پس از پیشروی گسترده قیمت از ۲۷ تا ۶۴ ، (WorldCom (WCOM برای حدود ۵ ماه وارد محدوده معاملاتی بین ۵۵ تا ۶۳ شد. اواسط ژوئن شکست بزرگی در بالا رخ داد که سهام به طور کوتاه مدت سر خود را بالای ۶۲ (دایره قرمز) قرار داد. این چندان دوام نیاورد و شکستی دیگر چند روز بعد به زیر محدوده (فلش سیاه) شکست بالای محدوده را باطل کرد. معاملات سهام در آگوست ۱۹۹۹ در ۵۵ و در نهایت تا ۵۰ کاهش یافت. در اینجا نمونه دیگری از تبدیل حمایت به مقاومت است ، زیرا سهام قبل از حرکت به پایین دو بار دیگر ۵۵ را لمس کرد. در حالی که همیشه این اتفاق نمی افتد ، بازگشت به سطح مقاومت جدید فرصتی دیگر برای بیرون آمدن از پوزیشن Long (خرید) و یا ورود به پوزیشن Short (فروش) را فراهم می کند که باید غنیمت دانست.

در نوامبر تا دسامبر ۱۹۹۹ ، (Lucent Technologies (LU محدوده معاملاتی را تشکیل داد که شبیه الگوی سر و شانه ها (بیضی قرمز) است. هنگامی که سهام سطح حمایت ۶۰ را شکست (خط آبی) ، مدت زمان کمی برای خروج وجود داشت. حتی اگر در شمع قرمز بلند که در ۵۹ باز شده است تصمیم بر خروج میگرفتیم، سهام آنقدر سریع سقوط کرد که خروج بالا تر از ۴۴ غیرممکن بود. در نتیجه ، خط گردن (خط آبی) می توانست به عنوان خط حمایتی از ضرر ما جلو گیری کند و ما باید با شکست آن در ۶۱ متوجه احتمال سقوط قریب الوقوع قیمت می شدیم . هنگام رسم خطوط حمایت ، خط های گردن را به خوبی به خاطر بسپارید .

پس از کاهش Lucent ، دامنه معاملات بین ۴۰٫۵ تا ۴۷٫۵ تقریباً به مدت دو ماه (بیضی سبز) محدود شد. سطح مقاومت دامنه معاملات با سه قله و نفوذ در ۴۷٫۵ مشخص شد. سطح حمایت به وضوح مشخص نشده ، اما به نظر می رسد بین ۴۰ تا ۴۱ باشد. برخی از نشانه های تمایل خریداران در اواسط تا اواخر فوریه در حدود ۴۴ مشاهده می شود. همانطور که میدانید در این حمایت ، شمعهای با سایه های بلندتر یا چکش ها (در الگوهای شمعی ژاپنی بخوانید) نشانگر افزایش تقاضا میباشند. سهام در مرحله بعد دو شکست را در ۲۴ و ۲۵ فوریه ایجاد کرد (دو شمع) و سرانجام در ۴۸ بالای مقاومت بسته شد. این نشانه روشنی از افزایش تقاضا نسبت به عرضه بود. در روز سوم پس از شکست ، سهام با شکاف قیمتی به بالای ۵۶ پرتاب شد.

مناطق حمایت و مقاومت

از آنجا که تجزیه و تحلیل تکنیکال علم دقیقی نیست ، مشخص کردن نواحی حمایت و مقاومت مفید است و میتواند ما را از ضرر های احتمالی و منطقه ای که باید سود خود را تسویه کنیم آگاه سازد. گاهی اوقات ، خط حمایت و مقاومت دقیق به خوبی جواب میدهد و بعضی اوقات ، نواحی بهتر کار می کنند. به طور کلی هر چه دامنه محدودتر باشد ، سطح آن دقیق تر است. اگر دامنه معاملات کمتر از ۲ ماه باشد و دامنه قیمت نیز نسبتاً تنگ باشد ، در این صورت سطح حمایت و مقاومت دقیق تر ، مناسب تر است. اگر دامنه معاملاتی ماه ها طول می کشد و دامنه قیمت نسبتاً زیاد است ، بهتر است از نواحی حمایت و مقاومت استفاده کنید. اینها فقط به عنوان دستورالعمل های کلی منظور شده است و هر محدوده معاملات باید بر اساس شایستگی های خود قضاوت شود.

با بازگشت به تجزیه و تحلیل (Halliburton (HAL، می توانیم ببینیم از آنجا که شکست حمایت ماه سپتامبر اولین سطح مقاومت ما را تشکیل می دهد ، ما آماده هستیم بعد از تشکیل قله در ماه نوامبر ، ناحیه مقاومت ایجاد کنیم. اگرچه در این مرحله ، ما هنوز مطمئن نیستیم که آیا دامنه معاملات بیشتر میشود یا نه (قله بالاتری میزند یا نه) در همین سطح میماند. کف در ماه دسامبر ، که فقط کمی بالاتر از سطح اکتبر است، شواهدی مبنی بر شکل گیری دامنه معاملات ارائه می دهد و ما آماده هستیم تا منطقه حمایت را تعیین کنیم. تا زمانی که معاملات سهام در محدوده تعیین شده توسط منطقه حمایت و مقاومت انجام شود ، محدوده معاملات را معتبر خواهیم دانست. ممکن است از حمایت به عنوان فرصتی برای خرید و مقاومت به عنوان فرصتی برای فروش استفاده شود.

نتیجه

شناسایی سطح حمایت و مقاومت اصلی یک عنصر اساسی برای تجزیه و تحلیل تکنیکال موفق است. حتی با وجود اینکه تعیین سطح حمایت و مقاومت دقیق گاهی دشوار است ، آگاهی از وجود و مکان آنها می تواند توانایی های تجزیه و تحلیل و پیش بینی را به شدت تقویت کند. اگر قیمت به سطح حمایت مهمی نزدیک شود ، می تواند به عنوان هشدار افزایش فشار خرید و برگشت روند باشد. اگر قیمت به سطح مقاومت نزدیک شود ، می تواند به عنوان هشداری از افزایش فشار فروش و برگشت احتمالی باشد. اگر سطح حمایت یا مقاومت شکسته شود ، این نشان می دهد که رابطه بین عرضه و تقاضا تغییر کرده است. شکست مقاومت نشان می دهد که گاوها (تقاضا) قوی تر شده اند و شکست حمایت نشان می دهد که خرس ها (عرضه) در این نبرد پیروز شده اند.