سرمایه گذاری چیست و چه مفهومی دارد؟

سرمایه گذاری چیست؟ می توانید با شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج اطلاعات جامعی در زمینه انواع سرمایه گذاری در بورس به دست آورید.

سرمایه گذاری چیست و چه مفهومی دارد؟

سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری چه بازدهی دارد؟ آیا سرمایه گذاری در بورس بازدهی خوبی دارد؟ با ما برای بررسی این سوالات همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج به سایت پیوت مراجعه کنید.

سرمایه گذاری چیست؟ 

باید به این نکته توجه کرد که این واژه شامل دامنه وسیعی از فعالیت‌ها می‌شود. بسیاری از افراد برای سرمایه گذاری از طلا، پول و اجناس قیمتی خود استفاده می‌کنند. به تمام منابع مالی که افراد در دست دارند، سرمایه می‌گویند. سرمایه گذاری در هر فعالیتی دارای ریسک می‌باشد که تحمل این ریسک به میزان ریسک پذیری افراد بستگی دارد. تبدیل وجوه مالی به یک یا چند نوع دارایی که در زمان آینده نگهداری می‌شود را می‌توان به عنوان یک تعریف جامع از سرمایه گذاری در نظر گرفت. در سرمایه گذاری لازم است شما مدیریت ثروت داشته باشید. انواع ثروت شامل دارایی‌های فعلی و دارایی‌های آینده شما است. بیشتر سرمایه گذاران با هدف افزایش سرمایه، در فعالیت‌های مختلف سرمایه گذاری می‌کنند. سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری را در علم اقتصاد این گونه می‌توان تعریف کرد: خرید کالا‌هایی که در زمان حال مورد استفاده قرار نمی‌گیرند اما در آینده از آن‌ها استفاده می‌شود که آن کالا‌ها برای فرد سودآور هستند.

تعریف سرمایه گذاری در علم مالی: هنگامی که فرد یک سهام را با توجه به دارایی خود می‌خرد و پیش بینی می‌کند که آن سهام در آینده سودآور خواهد بود؛ در نتیجه با فروش آن سهام در آینده به سود خوبی دست پیدا می‌کند.

در سرمایه گذاری به این نکته توجه کنید که هرگز بر روی یک منبع درآمد متمرکز نشوید و هدف از سرمایه گذاری، ایجاد منبع مالی دیگری باشد. سرمایه ممکن است هم نقدی باشد و هم غیر نقدی. به سرمایه نقدی یا نقدینگی، پول می‌گویند و سرمایه غیر نقدی، انواع دارایی افراد است. از انواع سرمایه به برند‌ها و نرم افزار‌ها می‌توان اشاره کرد که به وسیله آن می‌توان ثروت ایجاد کرد.

انواع سرمایه گذاری

با توجه به موضوع، سرمایه گذاری را می‌توان به دو دسته مالی و واقعی تقسیم کرد. در دسته واقعی، سرمایه گذاری تکیه بر دارایی واقعی افراد دارد مانند خرید آپارتمان یا ملک و… . در دسته مالی، سرمایه گذاری نوعی دارایی مالی است که نتیجه آن جریانی از وجوه نقد می‌باشد که افراد به دست می‌آورند. سرمایه گذاری در بورس و اوراق بهادار نوعی سرمایه گذاری مالی است. از انواع سرمایه گذاری به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

سرمایه گذاری در املاک

خرید املاک، آپارتمان، زمین و… در دسته سرمایه گذاری واقعی قرار می‌گیرد. ارزش این سرمایه گذاری در گذر زمان با اجاره املاک یا فروش آن‌ها بیشتر می‌شود.

کالا‌های فیزیکی

خرید انواع کالا‌ها مانند طلا، نقره و… را که ما می‌توانیم آن‌ها را بخریم و به راحتی بفروشیم، در دسته سرمایه گذاری واقعی قرار می‌گیرد.

سرمایه گذاری در بورس

یکی از راه‌های افزایش سرمایه که در دسته سرمایه گذاری مالی قرار می‌گیرد، خرید سهام شرکت‌ها در بازار بورس اوراق بهادار است. در این نوع سرمایه گذاری ریسک انجام فعالیت‌ها بسیار بالا است و افرادی که دانش کافی در این زمینه ندارند، نمی‌تواند در این نوع سرمایه گذاری موفق شوند.

اوراق بدهی

این اوراق بدهی برای تامین بودجه و سرمایه شرکت‌ها از جانب دولت منتشر و ضمانت می‌شود و در دسته اوراق کم ریسک قرار دارد. علت این امر، تعهد دولت در پرداخت اصل و فرع این اوراق است. از مشخصات این اوراق به ارزش اسمی، نرخ سود، قیمت فروش و تاریخ سر رسید می‌توان اشاره کرد. دو نوع عمده این اوراق بدهی، اوراق مشارکت و اوراق صکوک می‌باشد.

سپرده بانکی

یکی از سرمایه گذاری‌های بسیار کم ریسک، سرمایه گذاری در بانک است. سرمایه گذاری در بانک دارای بازدهی پایینی است.

صندوق‌های سرمایه گذاری

این صندوق‌ها واسطه‌های مالی هستند که اوراق مردم را جمع آوری می‌کند و در بورس سرمایه گذاری می‌کند و افراد از سود آن استفاده می‌کنند.

صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت

ریسک این نوع از سرمایه گذاری بسیار پایین است. از انواع این سرمایه گذاری به اوراق خزانه، سپرده های بانکی و… می‌توان اشاره کرد. این صندوق‌ها در بازه زمانی مشخص به سرمایه گذاران سود پرداخت می‌کنند.

صندوق سرمایه گذاری در سهام

این صندوق‌ها مقدار معینی از ترکیب دارایی خود را به سهام سرکت‌ها بورسی و بقیه را به اوراق مشارکت می‌دهند. در این نوع از صندوق‌ها ریسک بالا‌تر است و ممکن است بازدهی نیز بالا‌تر باشد.

صندوق سرمایه گذاری مختلط

سرمایه گذاری این صندوق‌ها در سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت به نسبت مساوی است. ریسک در این نوع از صندوق‌ها نسبت به بقیه پایین‌تر است و بازدهی بالا‌تری نسبت به صندوق درآمد ثابت دارد.

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله( ETF)

این سهام مانند سهام بورس معامله می‌شوند و دارایی‌های متفاوتی از اوراق بهادار و سهام دارند. ETF را مانند سهام در طول یک روز می‌توان معامله کرد.

اگر به دنبال یادگیری مفاهیم و اصطلاحات سرمایه گذاری ، سرمایه گذاری دربورس هستید، دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج به شما پیشنهاد می‌شود.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*