نقدینگی چیست؟

اقتصاددان ها تعاریف متفاوتی برای نقدینگی ارائه داده اند. در این مقاله موضوعاتی مانند نقدینگی در بورس، رابطه نقدینگی بر بورس بررسی می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج شرکت کنید.

نقدینگی چیست؟

نقدینگی چیست؟ تاثیر نقدینگی بر بورس چقدر است؟ رابطه نقدینگی با تورم چگونه است؟ در این مقاله به بررسی این مفاهیم می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج به سایت پیوت مراجعه کنید.

تعریف نقدینگی 

نقدینگی چیست؟ نقدینگی مجموعه پول‌های سپرده‌های قرض الحسنه، سپرده‌های سرمایه گذاری مدت دار و پول افراد است. این حجم پول، توانایی ایجاد تورم را دارد. یعنی هر چقدر که قدرت خرید و حجم پول بالا برود، قیمت کالا و خدمات از ارزش واقعی خود بالا‌تر می‌رود. میزان نقدینگی باید متناسب با تولید کالا و خدمات باشد در غیر این صورت باعث تورم و رکود اقتصادی می‌شود.

اقتصاددان ها تعاریف متفاوتی برای نقدینگی ارائه داده اند. در این مقاله موضوعاتی مانند نقدینگی در بورس، رابطه نقدینگی بر بورس بررسی می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج شرکت کنید.

مدیریت نقدینگی

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های سیستم بانکداری، مدیریت نقدینگی است. علت این چالش این است که بیشترین منابع تشکیل دهنده نقدینگی بانک‌ها، سپرده‌های کوتاه مدت است. توانایی بانک‌ها برای عمل به تعهدات مالی خود در طول زمان، مدیریت نقدینگی است. این نوع مدیریت در سطح‌های متفاوتی انجام می‌شود. یکی از این مدیریت‌ها، نقدینگی به صورت روزانه است؛ که مبلغ مورد نیاز برای روز‌های پیش رو را پیش بینی می‌کند. نوع دیگر ایمن مدیریت، مبنی بر مدیریت جریان نقدینگی است؛ که  پول مورد نیاز برای شش ماه را پیش بینی می‌کند. سومین نوع، بررسی مبلغ مورد نیاز بانک‌ها در شرایط بحرانی است.

نقدینگی در بورس

یکی از موارد بسیار مهم در بازار بورس، ورود و خروج نقدینگی است. وارد شدن نقدینگی به بورس باعث رونق آن می‌شود و خارج شدن نقدینگی از آن باعث رکود می‌شود. یکی از مشکلات سهام داران در بورس این است که آن‌ها در زمانی بسیار نامناسب برای خرید سهام اقدام می‌کنند. در صورت تشخیص ورود نقدینگی به بورس، به راحتی می‌توان در آن سرمایه گذاری کرد. برای ورود به بازار بورس حتما باید نکات بازار بورس را شناخت و یاد گرفت، سپس برای معامله اقدام کنید.

پول هوشمند

کارشناسان اقتصادی از این اصطلاح برای سرمایه گذاری‌های بسیار کلان استفاده می‌کنند. این پول بیشتر اوقات توسط سرمایه گذاران بزرگ بازار، به بورس وارد یا از آن خارج می‌شود.

فیلتر ورود نقدینگی به بورس

یکی از عوامل بسیار مهم در فیلتر‌های ورود به بورس، حجم معاملات است. استفاده از این فیلتر به سرمایه گذاران این امکان را می‌دهد که سهامی که به یک باره حجم معاملات آن افزایش پیدا کرده است، در این فیلتر مشخص شود.

رابطه نقدینگی و تورم

تورم یک پدیده پولی در اقتصاد است. نقدینگی عامل اصلی تورم در ایران نیست اما یک متغییر بسیار موثر در تورم است. بر طبق نظریه‌های مربوط به پول، هنگامی که فعالیت‌های اقتصادی و سرعت گردش پول ثابت است، نوعی رابطه مستقیم بین رشد تورم و نقدینگی به وجود می‌آید. بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، هر یک درصد افزایش نقدینگی، با یک وقفه، منجر به افزایش ۰٫۵۷ درصد تورم در اقتصاد ایران می‌شود.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*