تفاوت ارز و پول چیست ؟

تفاوت ارز و پول چیست ؟

اکثر مردم ارز و پول را یکسان می‌دانند اما از تفاوت‌های این دو کلمه آگاهی ندارند. اگرچه با نگاهی سطحی ارز (currency) و پول (money) یکسان به نظر میرسند، اما این دو مفهوم تفاوت های اساسی دارند. در این مقاله با تفاوت ارز و پول آشنا خواهید شد. با ما پیوت همراه باشید.

بین ارز و پول چه تفاوت هایی وجود دارد

اسکناس و سکه هایی که در معاملات روزمره از آن‌ها استفاده میکنیم از نظر فنی ارز محسوب میشوند در واقع آن‌ها ارز فیات هستند و پشتوانه ندارند.

در طول تاریخ فلزات گرانبها و کمیاب مثل طلا به عنوان پول استفاده می‌شد؛ اما با گذشت زمان مفهوم پول با توجه به کاربردهایش نامشخص‌تر شد و معنی پیچیده‌تری به خود گرفت. اکنون میتوانیم پول را به عنوان دارایی با ارزش، استاندارد پرداخت، روشی برای حسابداری و داد و ستد تعریف کرد.

تفاوت ارز و پول :

  • یکی از تفاوت‌های اساسی بین دو این مفهوم این است که پول نامشهود بوده و قابل لمس نیست در حالی که ارز قابل لمس است.
  • حساب‌های آنلاین و چک همه پول محسوب می‌شوند و هنگامی ارز در نظر گرفته می‌شوند که به اسکناس یا سکه تبدیل شوند.
  • شما نیازی به چاپ پول ندارید زیرا همانطور که گفتیم پول قابل لمس نیست و فقط شامل اعدادی است که به شما نمایش داده میشود؛ مثل زمانی که خرید به صورت آنلاین انجام میشود و شما تنها انتقال یک سری اعداد را می‌بینید. اما برای در اختیار داشتن ارز باید آن را چاب کنید.
  • حمل کردن مقدار زیاد ارز، نسبتا خطرناک است زیرا احتمال سرقت یا از بین رفتن آن وجود دارد و شما برای دریافت وجه نقد باید به بانک مراجعه کنید در صورتیکه حمل پول بسیار آسان بوده و تجارت کردن با آن خوشایند است.
  • معامله با ارز نیازمند در گردش بودن آن ارز است در صورتیکه در هرجای دنیا برای خرید کالا یا سرویس گرفتن میتوان از پول استفاده کرد.
  • در گذشته از ارز به عنوان پشتوانه طلا و نقره استفاده می‌‍‌‌‍‌‎‌شد؛ ولی در حال حاضر نیازی به این کار نیست.
  • ارز فیات هیچ پشتوانه ای ندارد.
  • ارز محدودیت‌هایی دارد؛ مثلا اگر به کشور دیگری سفر کنید باید تبدیل ارز انجام دهید زیرا هر کشوری ارز مخصوص به خود را دارد. اما پول در هرجایی با توجه به نرخ تبدیل به پول کشورهای دیگر تبدیل می‌شود که شما چیزی لمس نمی‌کنید و تنها یک سری اعداد است.
  • ارز پولی است که وارد دنیا شده است.

 

تفاوت-ارز-و-پول

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات داده شده، پول مفهوم گسترده‌تری از ارز دارد و شامل یک سری اعداد است این در حالی است که ارز قابل لمس بوده و مفهوم محدودتری دارد.

دولت‌ها برای جلوگیری از تورم مقدار زیادی از پول ها را پرینت می‌کنند از همین رو اکثر پول های امروزی به صورت ارز فیات هستند.

در سال ۱۹۷۱ میلادی دلار آمریکا از پول دارای پشتوانه به ارز فیات تغییر کاربری داد و رئیس جمهور وقت آمریکا در آن زمان (نیکسون) استاندارد طلا را از بین برد.

این روزها یکی از مباحث بسیار داغ در بخش اقتصادی، بیت کوین و رمز ارزها هستند که به سرعت در حال پیشرفت می‌باشند. این رمز ارزها به عنوان پول

آینده شناخته می‌شوند. (برای اطلاع بیشتر از ارزهای مجاری این مقاله پیشنهاد می‌شود.)

 

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*