صندوق قابل معامله در بورس  یا ETF چیست ؟

ETF |  انواع صندوق های قابل معامله در بورس | آموزش بورس در کرج

صندوق قابل معامله در بورس  یا ETF چیست ؟

صندوق قابل معامله در بورس  یا ETF ، یک دارایی با ارزش در سبد دارایی سرمایه گذاران (از سرمایه گذاران مبتدی تا مدیران مالی) است. کار با بیشتر صندوق ‌های قابل  معامله در بورس بسیار آسان است. طرز کار یک ETF در بازار بورس شبیه به صندوق سرمایه گذاری مشترک است و در این بازار یک ETF همانند سهام معامله می‌شود. برخی از سرمایه‌گذاران، ETF ها را یکی از دارایی‌های اصلی سبد سرمایه گذاری خود قرار داده و تمام تمرکز خود را روی آن منعطف میکنند اما برخی دیگر از سرمایه‌گذاران برای بهینه کردن سبد دارایی و اجرای راهبردهای پیچیده سرمایه گذاری از صندوق های قابل معامله در بورس استفاده می‌کنند. همانطور که می‌دانید کسب سود از صندوق‌های قابل معامله در بورس یا ETF ، مثل هر سرمایه گذاری دیگری نیاز به درک مناسب از مفهوم آن دارد. در این مقاله با پیوت همراه باشید تا بیشتر با مفهوم ETF آشنا شوید. همچنین میتوانید در دوره های آموزش بورس پیوت در کرج و تهران شرکت کنید.

تفاوت صندوق قابل معامله در بورس با دیگر صندوق ها

صندوق های ETF با دیگر صندوق های سرمایه گذاری چهار تفاوت اساسی دارد:

۱-به نسبت سایر صندوق ها ارزانتر است

برای خریداران ETF هزینه بازاریابی وجود ندارد زیرا معاملات خود را از طریق کارگزاران بورس انجام میدهند پس “ETF” نسبت به دیگر صندوق ها است ارزانتر است.

۲-برای سرمایه گذاری ساده است

صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF از تمام دفاتر کارگزاری‌ها و سامانه بر خط معاملات قابل معامله هستند در نتیجه سرمایه گذاری در ETF و خروج از آن راحت است.

۲- ارزش خالص دارایی‌ها به طور لحظه ای محاسبه می‌شوند

ارزش خالص دارایی‌ها یا NAV به طور لحظه ای محاسبه شده و در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌گیرد.

۳- در خرید و فروش ETF مالیات پرداخت نمی‌شود

همچنین به استناد مفاد تبصره ۱ ماده ۷ “قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی “بابت نقل و انتقال واحدهای سرمایه‌گذاری انواع صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله و صدور و ابطال آنها هیچگونه مالیاتی اخذ نمی‌گردد.
دوره فعالیت این صندوق‌ها نامحدود بوده و حداقل و حداکثری برای سرمایه گذاری افراد حقیقی و حقوقی در این صندوق‌ها در نظر گرفته نشده است. در این صندوق ها بازخرید واحدها در کوتاه مدت بدون پرداخت جریمه امکان پذیر است. همچنین دوره پرداخت وجه بازخرید واحدها حداکثر ۳ روز کاری است.

 

صندوق قابل معامله در بورس  یا ETF چیست ؟

 

دارایی صندوق سرمایه گذاری مشترک شامل چیست؟

صندوق ETF ممکن است از چندین سهام، شمش طلا، سکه، ارز، پول نقد، سپرده بانکی و …تشکیل شده باشد. محتویات داخل صندوق، نوع صندوق را تعیین می‌کند.

برای مثال اگر شما ۲ درصد از یک صندوق ETF را خریداری کنید، ۲ درصد تمام دارایی‌های این صندوق برای شماست. یعنی اگر صندوق دارای ۱۰ میلیارد تومان اوراق خزانه، ۱۰۰ کیلو طلا و ۲ میلیارد سهام باشد، ۱۰۰ میلیون تومان اوراق خزانه، ۲۰ میلیون تومان سهام و ۱ کیلوگرم طلا سهم شماست ولی شما نمیتوانید در ترکیب این دارایی‌ها دست ببرید و مثلا بخشی از طلای موجود در صندوق را بفروشید. بلکه اگر دو واحد از صندوق را دارا باشید به اندازه سهم خود دارایی کسب می‌کنید و با فروختن آن، دارایی خود را نقد می‌کنید.

به عبارت دیگر دارایی شما در صندوق است اما به صورت فیزیکی در اختیار شما نیست اما منافع حاصل از تغییزات قیمت آن نصیبتان میشود.

 انواع صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF

انواع مختلفی از ETF ها وجود دارند که برخی از آنها در ایران وجود ندارند ولی با گذشت زمان امکان راهیابی این ETF ها به بازار ما هم وجود دارد . در این بخش انواع صندوق های قابل معامله در بورس آورده شده است.

صندوق سهام

ETF سهام از تعدادی سهم تشکیل شده است در چنین حالتی ممکن است اصل پول شما تضمین شود یعنی اگر صندوق سود کرد شما هم منفعت می‌برید اما اگر دچار زیان شد، چیزی از اصل پول شما کم نخواهد شد.در بعضی موارد شما در سود و زیان صندوق شریک هستید.

البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که اطمینان از حفظ ارزش اصل پول به معنای ریسک پذیر نبودن این صندوق نیست، چرا که ممکن است هسچ سودی کسب نکنید. در حالی که اگر بر روی صندوق دیگری سرمایه‌گذاری کرده بودید ممکن بود که سودی نصیب شما می‌شد..

صندوق بازار خارجی

شما ممکن است به هر دلیل بخواهید در یک بازار خارجی سرمایه گذاری کنید، اما از وضعیت آن بازار چیزی ندانید و توانایی خواندن صورت‌های مالی به زبان آن کشور را نداشته باشید. در این صورت بجای استخدام مترجم یا ثبت نام در کلاس‌های آموزش زبان می‌توانید از ETF بازار خارجی یا  (Foreign Market) استفاده کنید.

صندوق با درآمد ثابت

صندوق با درآمد ثابت یکی از انواع ETF است که برنامه مشخصی دارد و سود و میزان رشد آن ثابت است. به این معنا که اگر بخشی از صندوق را خریداری کنید، سود مشخصی خواهید داشت.

در این حالت صندوق ضامن سود و اصل پول شماست. سرمایه گذاری در ETF با درآمد ثابت، به عنوان یک سرمایه گذاری بدون ریسک شناخته شده است.

صندوق مختلط

همانطور که از نام صندوق مختلط مشخص است، این صندوق چیزی میان صندوق سهام و صندوق با درآمد ثابت است. در این صندوق حداقل ۴۰ درصد از دارایی را اوراق با درآمد ثابت و حداقل ۴۰ درصد را سهام تشکیل می‌دهد. ۲۰ درصد دیگر میتواند سهام یا اوراق باشد.

صندوق ارز

یکی دیگر از انواع صندوق ها ETF ارز است. همانطور که از نام این صندوق پیداست بیشتر دارایی این صندوق از ارز تشکیل شده است. استفاده از این صندوق در بازار فارکس مرسوم است. این صندوق‌ها برای کاهش ریسک نوسان‌های ارزی کاربرد دارند.

صندوق صنعتی

در این نوع صندوق تمام سهم‌های آن از یک صنعت انتخاب می‌شوند. فرض کنید که می‌دانید در آینده صنعت فلز رشد می‌کند اما از اینکه چه شرکت‌هایی از این رشد بهره‌‌مند بی اطلاع هستید. در این حالت می‌توانید روی ETF صنعت فلزات سرمایه گذاری کنید.

صندوق خرسی ( صندوق معکوس)

ETF معکوس یا ETFخرسی، یک نوع جالب از صندوق سرمایه گذاری مشترک است. فرض کنید امروز سهمی را که ندارید بفروشید و زمانی که ارزان شد این سهم را بخرید. این عمل را شورت سل می‌نامند. در ETF خرسی از این روند استفاده می‌شود. به کمک ETF خرسی یا معکوس، وقتی بازار منفی است، نیازی به ترک بورس نیست.

صندوق کالایی

این صندوق از کالا تشکیل شده است. صندوق طلا، صندوق نفتی، صندوق فلزات گرانبها شامل طلا، نقره و پلاتین، صندوق فلزات غیرگران‌بها شامل فولاد، آلومینیوم، مس و …از ETF کالایی هستند.

سرمایه‌گذاری در ETF شامل چه مراحلی است?

 

صندوق قابل معامله در بورس  یا ETF چیست ؟

۱ – از یک کارگزار کدبورسی دریافت کنید.
۲ – با تحقیق و بررسی و دریافت مشاوره، صندوق ETF مناسب را در بورس شناسایی کنید (لیست صندوق‌های ETF را ببینید)
۳ – سفارش خودتان را در سامانه معاملات آنلاین درج نمایید و صندوق موردنظر را خریداری کنید.
۴ – در زمان مناسب، به دلخواه خودتان، بخش یا کل سرمایه‌گذاری‌تان را به فروش رسانید.

 

نکات مهم سرمایه‌گذاری در صندوق قابل معامله در بورس

  • به نحوه مدیریت وعملکرد صندوق ای تی اف مورد نظر خود، در هنگام انتخاب توجه کنید.
  • در این صندوق‌ها به صورت میان‌مدت و بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید
  • تمام سرمایه خود را وارد بورس نکنید. فقط بخشی از پس انداز خود را وارد بورس کنید که نیاز به مصرف فوری آن نداشته باشید.

 

برای شرکت در دوره های خصوصی و نیمه خصوصی آموزش بورس در کرج و تهران اینجا کلیک کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*