ترید چیست و تریدر کیست؟

ترید | تریدر | معامله گر | دوره های آموزش بورس در تهران و کرج

ترید چیست و تریدر کیست؟

یکی دیگر از مفاهیمی که در بازار اقتصاد به چشم می‌خورد، واژه ترید و تریدر است. مجموعه‌ای از خرید و فروش کالا و خدمات با پرداخت هزینه آن از سمت خریدار به فروشنده یا مبادله کالا یا خدمات بین دو طرف قرارداد را ترید یا معامله می‌گویند. در یک بازار اقتصادی ترید ممکن است بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان نیز شکل بگیرد. مجموعه‌ای که موجب آسان شدن ترید یا معامله می‌شود را بازار می‌نامند. در ادامه متن به مفهوم ترید یا معامله و تریدر یا معامله گر در بازارهای مالی می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت اطلاع بیشتر از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج با پیووت در ارتباط باشید.

ترید و تریدر

ترید یا معامله در بازارهای مالی به معنی خرید و فروش اوراق بهادار است. در مثال این مبادله می‌توان به خرید سهام از بورس اوراق بهادار اشاره داشت؛ که این خرید سهام می‌تواند به صورت حضوری توسط خود شخص و یا غیر حضوری توسط کارگزاری انجام شود.

خرید غیر حضوری سهام نیز به صورت حضوری، تلفنی و یا از طریق یک برنامه معامله آنلاین انجام می‌پذیرد. در معامله و یا ترید ، اصلی‌ترین هدف بدست آوردن سود تریدر با استفاده از خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالاتر است.

تریدر یا معامله گر کیست؟

فردی که در بازار مالی برای خود و یا به عنوان نماینده از شخص یا موسسه دیگری به خرید و فروش دارایی‌های مالی می‌پردازد، تریدر یا همان معامله گر گفته می‌شود. همانطور که گفتیم هدف تریدر نیز بدست آوردن سود از انجام معاملات است. حال شاید این سوال پیش بیاید که تفاوت بین معامله گر و سرمایه گذار چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت تفاوت اصلی این دو، در مدت زمانی است که فرد آن دارایی مالی را در دست دارد. سرمایه گذاران به طور معمول علاقه دارند که بازه زمانی زیادی را برای معاملات خود در نظر بگیرند.

این در حالی است که معامله‌گران یا همان تریدر‌ها سرمایه گذاری خود را در مدت زمان کوتاه تری برنامه ریزی کرده و عموما روند‌های کوتاه مدت را دنبال می‌کنند. تریدر وضعیت فعلی حاکم بر بازار مالی را تحلیل و بررسی می‌کند و با تکیه بر داده‌های بدست آمده از تحلیل خود معاملات را انجام داده و از تغییرات قیمت در بازار سود بدست می‌آورند. از سرمایه‌گذار تا یک موسسه جهانی می‌تواند به عنوان یک تریدر عمل کرده و معامله گری انجام دهد.

ترید به چه روش‌هایی امکان پذیر است؟

همانطور که گفتیم تریدر کسی است که در یک بازه زمانی خاص، معاملات را انجام داده و با توجه به این بازه زمانی و نوسانات قیمت، سود بدست می‌آورد. ترید از نظر مدت زمان، به دو روش کوتاه مدت و بلند مدت انجام می‌گیرد.

روش کوتاه مدت:

معامله در کوتاه مدت که همان خرید و فروش روزانه به حساب می‌آید، در هر ثانیه و یا هر دقیقه انجام می‌شود. در این روش با استفاده از تغییرات کوتاه مدت قیمت سرمایه، سود حاصل می‌شود. در روش ترید کوتاه مدت یا همان روزانه، زمان دقیق ورود یا بسته شدن یک موقعیت معاملاتی بسیار اهمیت دارد. همین دلیل موجب می‌شود که تریدر ها موقعیت خود را فقط برای یک یا چند روز باز نگه دارند. این معاملات در کنار این که می‌توانند سود بسیاری داشته باشند، بسیار پر ریسک هستند. تریدر‌های با تجربه، با ارزیابی شاخص‌های فنی سهام می‌توانند پیش بینی کنند که آیا سهام مورد نظر در کوتاه مدت سود یا ضرر خواهد داشت یا خیر.

روش بلند مدت:

برای انجام معامله در این روش، تریدر ها باید صبر بیشتری نسبت به تریدرهای کوتاه مدت داشته باشند. موقعیت‌های انجام معاملات در این روش عموما ماه‌ها و سال‌ها باز می‌مانند. در این نوع معاملات، تریدرها وارد موقعیت معاملاتی طولانی مدت شده و خود را درگیر تغییرات کوتاه مدت بازار نمی‌کنند. از طرفی با توجه به باز ماندن موقعیت معاملاتیشان شامل پرداخت هزینه‌های معاملاتی کمتری می‌شوند.

شرکت‌هایی که ثبات و رشد قابل توجهی دارند، بستر مناسبی برای انجام معامله گری تریدرهای طولانی مدت است. گزینه مناسب دیگر برای انجام معاملات تریدرهای بلند مدت، سهام شرکتی است که سابقه پرداخت سود سهام را داشته و یا به طور منظم میزان سود سهامش را افزایش می‌دهد. تریدر ها برای کسب موفقیت نیازمند یک برنامه استراتژیک شامل اهداف کوتاه مدت، بلند مدت و میزان سرمایه در دسترس برای انجام معملات می‌باشد.

آکادمی بورس پیووت

آکادمی بورس پیوت در سال ۱۳۹۷ و با هدف ایجاد بستر مناسب جهت آموزش صحیح و فراگیر بورس تاسیس شد. ایده راه اندازی چنین موسسه ای در سال ۱۳۸۹ توسط موسس پیوت، مازیار آسترکی مطرح شد و بعد از سال ها تلاش، تدریس و فعالیت در بورس، منجر به پیدایش پیوت شد.
در این مجموعه، آموزش کامل و عملی تحلیل تکنیکال، آموزش مدیریت سرمایه، هوش مالی، نحوه فعالیت در بازار کریپتوکارنسی و هر آنچه برای ورود و موفقیت در بورس لازم است، به صورت تخصصی آموزش داده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مفهوم ترید و تریدر ، آکادمی بورس پیووت را دنبال کنید.

در همین راستا طبق اطلاع رسانی های گوناگون در رسانه های پیوت، برای تمام عزیزانی که در تمامی شهرهای ایران امکان دسترسی به کتب بورسی را ندارند، کتاب ها طبق قیمت انتشارات تهیه شده و به صورت رایگان توسط مجموعه پیوت ارسال میگردد تا این امر، قدم کوچکی در راستای آموزش صحیح بورس باشد.

شما می‌توانید با شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج اطلاعات جامعی در زمینه بورس‌ به دست آورید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

اینستاگرام

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*