سهام خزانه چیست؟

برای اطلاع از مفهوم سهام خزانه با ما در این مطلب همراه باشید. برای اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج با پیووت در ارتباط باشید.

سهام خزانه چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که برای سرمایه گذاری در بورس به دانستن آن نیاز داریم، مفهوم سهام خزانه است. برای اطلاع از این مفهوم و انواع سهام خزانه در کشورهای مختلف، با ما در ادامه مطلب همراه باشید. برای اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج با پیووت در ارتباط باشید.

منظور از سهام خزانه

برای توضیح دادن این مفهوم به طور خلاصه، می‌توانیم بگوییم سهام خزانه، سهام معمولی یا ممتاز یک شرکت سهامی است که بوسیله همان شرکت دوباره خریداری شده است. در کشور ما این کار، یعنی خریدن سهام شرکت توسط همان شرکت ممنوع است.

گفتنی است، شرکت‌هایی که در بورس و بازار خارج از بورس پذیرفته شده‌اند، بر اساس مقدار سهام شناور خود در هر کدام از بازارها و بر پایه مقرراتی که سازمان بورس و اوراق بهادار پیشنهاد داده و به تصویب این ارگان رسیده، می‌توانند حدود ۱۰ درصد از سهام خود را خریداری کرده و با عنوان سهام خزانه ، در شرکت نگهداری کنند.

خرید سهام خزانه

به تعریف ادبیات مالی جهان، سهام خزانه سهامی است که فقط به دست شرکت سهامی مدیریت شده و برای تحقق یافتن اهداف شرکت به کار برده می‌شود.

در مطالب فوق گفتیم که هیچ شرکتی مجاز به خریدن سهام خود نیست؛ علت این امر هم آن است که شرکت و کارکنان هیئت مدیره همیشه اطلاعات داخلی شرکت را در دست داشته و از تمامی مسائل موجود در شرکت آگاه هستند. ممکن است به واسطه داشتن این ویژگی، به خریدن سها شرکت با پایین ترین قیمت اقدام کرده و همان سهام را در بالاترین قیمت بفروشند. این امر نیز موجب ضرر دیدن خریدار و فروشنده می‌شود.

انواع سهام خزانه در کشورهای مختلف

برای اینکه این مفهوم را بهتر درک کنیم، در ادامه مطلب انواع سهام خزانه را در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سهام خزانه در ایران

در سال ۱۳۴۶ که اوایل دوران تشکیل سازمان بورس و اوراق بهادار بود، تنها مدیران شرکت ملی نفت ایران که نخستین شرکت سهامی به حساب می‌آمدند، حق استفاده از سهام خزانه و بازخرید کردن سهام شرکت خود را داشتند.

در سال ۱۳۴۸ بر مبنای متمم قانون تجارت، در حالی که خرید سهام خزانه برای سهامداران بسیار سودمند بود، حق بازخرید کردن سهام خزانه از تمامی شرکت‌ها گرفته شد. به دلیل همین سودمندی، خرید سهام‌خزانه در بسیاری از کشورها همچنان مجاز است. اما همانطور که گفتیم، به دلیل احتمال سو استفاده از آن، در برخی کشورها نیز ممنوم شده است.

 برای اطلاع از مفهوم سهام خزانه با ما در این مطلب همراه باشید. برای اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج با پیووت در ارتباط باشید.

سهام خزانه در آمریکا

در کشور آمریکا،‌ ممکن است شرکت‌ها در مواردی سهام بازخرید شده را باطل کرده و یا آن‌ها را در خزانه نگهداری کنند، اما اگر این سهام در خزانه نگهداری شود، نمی‌توانند سود سهام را دریافت کنند. همچنین حق رای نیز در شرکت را نداشته و فروش مجدد آن در بازار سرمایه امکان پذیر نخواهد بود. تنها زمانی می توان سهام خزانه را به فروش رساند که براساس اوراق بهادار ایالات متحده در سال ۱۹۳۳ ثبت شده باشند.

سهام‌خزانه در انگلستان

در کشور انگلستان بر مبنای قانونی که در سال ۱۹۵۵ درباره شرکت‌ها به تصویب رسید، خرید این سهام ممنوع اعلام شده بود. در سال ۱۹۹۳ مجددا قانونی به تصویب رسید که این ممنوعیت رفع شد و خرید سهام خزانه آزاد اعلام شد.

در این کشور ابتدا سهام بازخرید شده باید ابطال شده و تعداد سهم منتشر شده کاهش پیدا کند. در سال ۱۹۹۸ طبق تغییراتی که در قانون شرکت ها اعمال شد به شرکت ها این اجازه داده شد که سهام را بازخرید کرده و آن را نگهداری و به فروش برسانند.

سهام‌خزانه در دیگر کشورها

در مورد این سهام قوانین برخی از کشورها مانند استرالیا، برمودا و کوبا نیز همچون قوانین موجود در کشور انگلستان می‌باشد. در کشور چین، بازخرید سهام یا خرید سهام خزانه بوسیله شرکت صادرکننده ممنوع است؛ مگر اینکه سهام خود را به صورت ادغام با یک شرکت دیگر که سهام شرکت صادرکننده را داراست، بازخرید کند.

آکادمی بورس پیووت

آکادمی بورس پیوت در سال ۱۳۹۷ و با هدف ایجاد بستر مناسب جهت آموزش صحیح و فراگیر بورس تاسیس شد. ایده راه اندازی چنین موسسه ای در سال ۱۳۸۹ توسط موسس پیوت، مازیار آسترکی مطرح شد و بعد از سال ها تلاش، تدریس و فعالیت در بورس، منجر به پیدایش پیوت شد.
در این مجموعه، آموزش کامل و عملی تحلیل تکنیکال، آموزش مدیریت سرمایه، هوش مالی، نحوه فعالیت در بازار کریپتوکارنسی و هر آنچه برای ورود و موفقیت در بورس لازم است، به صورت تخصصی آموزش داده می شود.

در همین راستا طبق اطلاع رسانی های گوناگون در رسانه های پیوت، برای تمام عزیزانی که در تمامی شهرهای ایران امکان دسترسی به کتب بورسی را ندارند، کتاب ها طبق قیمت انتشارات تهیه شده و به صورت رایگان توسط مجموعه پیوت ارسال میگردد تا این امر، قدم کوچکی در راستای آموزش صحیح بورس باشد.

شما می‌توانید با شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج اطلاعات جامعی در زمینه بورس نظیر حرکت شارپی و سرمایه گذاری در بورس به دست آورید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*