تفاوت سپرده گذاری و سرمایه گذاری

سپرده گذاری بورس آموزش بورس در تهران و کرج آموزش بورس در کرج

تفاوت سپرده گذاری و سرمایه گذاری

ابن روزها افراد بسیاری تمایل دارند که مبلغی را به صورت سرمایه گذاری یا سپرده گذاری در دست خود داشته باشند. این افراد بر این باورند که: گسرمایه گذاری علاوه بر چرخاندن چرخ اقتصاد و سود رسانی به خودم و دیگران، میتواند به عنوان پس اندازی نیز در زندگی ام در نظر گرفته شود. اما در این وادی سرمایه گذاری در بورس و سرمایه گذاری در سپرده های بانکی چه تفاوتی دارند؟ شاید خیلی ها پاسخ این سوال را ندانند! موضوع اینجاست که سرمایه گذاری یا سپرده گذاری باید پس از دیدن آموزش‌های لازم صورت بگیرد. برای اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج با ما در تماس باشید.

سود سپرده گذاری در بانک چیست؟

سود سپرده گذاری درواقع همان اجاره بهای استفاده از پول شماست که بانک به شما میپردازد. این مبلغ متناسب با میزان پول شماست. و بانک از همان ابتدا میزان سود سالیانه را تعیین مبکند. که در شرایط فعلی سود سپرده گذاری در ایران بربر با ۱۸ درصد سالانه است. یعنی شما در پایان سال ۱۸ درصد از مبلغ پول اولیه خود بیشتر دارید.مثال:

اگر شما یک میلیون تومان در بانک سپرده گذاری کنید، در پایان سال ۱۸۰ هزار تومان سود دریافت کرده اید. که این مبلغ به صورت ماهیانه برای سپرده گذار واریز میشود. یعنی حدودا ماهانه ۱۵ هزار تومان به ازای هر یک میلیون تومان سرمایه. لازم به ذکر است که اگر سود ماهانه را از مبلغ اولیه کم کنیم، در پایان پول شما ثابت و همان یک میلیون تومان اولیه خواهد بود.

سود سپرده از کجا می آید؟

بانک پول شما را به امانت میبرد و با آن در زمینه‌های مختلف کار و سرمایه گذاری میکند. هر بانک با توجه به سیاست‌های مدیریتی خود در عرصه متفاوتی سرمایه گذاری میکند. مثلا بانک کشاورزی سپرده مشتریان را در زمینه کشاورزی، وام‌های صنعتی و کشاورزی و زمینه های مشابه سرمایه گذاری میکند. یا بانک مسکن برای وام‌های مسکن، ساخت مسکن و یا موارد دیگر مرتبط سرمایه گذاری میکند. و لازم به ذکر است که از کل این سود تنها ۱۸ درصد از سرمایه تان به شما میرسد.

سود سرمایه گذاری چیست؟

در صورت سرمایه گذاری در بورس یا در شرکت‌های خصوصی دیگر، شما شخصا وارد بازار خرید سهام میشوید. در این صورت انگار شما سود سپرده ۱۰۰ درصد دریافت کرده اید. چرا؟ چون شما همان پول را برای سرمایه گذاری خرج کرده اید اما اینبار واسطه ای وجود نداشته که از این سود و فعالیت اقتصادی سهمی داشته باشد! به علاوه بدانید که سرمایه گذاری در بورس از دو طریق به شما سود میرساند. با تخصصی ترین آموزشگاه برگزار کننده دوره های آموزش بورس و سرمایه گذاری در تهران و کرج همراه باشید.

چگونه در بورس سود میکنیم؟

در بورس ما از دو طریق به سوددهی میرسیم. که در ادامه هریک را توضیح داده ایم:

  • سود نقدی سالیانه
  • نوسانات قیمت سهام

سود نقدی سالیانه در بورس: خب این درواقع همان سود تقسیمی است که به هر سهامدار تعلق میگیرد. این مبلغ به نسبت میزان سهم به هر فرد داده میشود. و با تصمیم گیری هیئت مدیره و اکثریت آرا میتواند ماهانه یا سالانه تقسیم شود. مثلا اگر شما سهام یک شرکت  را بخرید که سه سهامدار دارد. و ماهیانه ۴۰ میلیون تومان سود خالص داشته باشد. شما به ازای هر سهم ۴۰۰ هزار تومان سود سرمایه گذاری ماهیانه دریافت میکنید. ۱۰ درصد سهام برابر با ۴ میلیون یا ۵۰ درصد سهام مساوی با ۲۰ میلیون سود ماهیانه است. که بسیار بیشتر از سپرده گذاری در بانک است.

سود نوسانات قیمت سهام:

این همان بخشی است که سرمایه گذاری در بورس را با اختلاف از سپرده گذاری در بانک بهتر میکند! وقتی شما درصدی از سهام یک شرکت (خصوصی یا دولتی) را خریداری میکنید،علاوه بر دریافت سود سالانه یا ماهانه، با افزایش فروش و پیشرفت مجموعه مورد نظر، سرمایه اولیه شما نیز افزایش پیدا میکند. مثلا اگر در عرضه های اولیه سهام یک شرکت نوپا را خریداری کرده باشید، پس از مدتی که شرکت پیشرفت میکند، میتوانید سهام را با قیمت بیشتری بفروشید. و علاه بر سود سالانه، سرمایه اولیه خود را نیز افزایش دهید.

شما می‌توانید با شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج اطلاعات جامعی در زمینه بورس و سرمایه گذاری در بورس به دست آورید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*