نرخ تورم چیست

تورم نرخ تورم آموزش بورس در تهران و کرج دوره آموزش بورس در تهران و کرج

نرخ تورم چیست

تورم در دنیای امروز به یک پدیده بسیار با اهمیت تبدیل شده است. این روزها به خصوص در کشور های جهان سوم نرخ تورم به یکی از دغدغه های مهم در اقتصاد کلان تبدیل شده است. افزایش نرخ تورم موجب بالا رفتن نرخ بیکاری، کاهش رشد اقتصادی و افت سطح رفاه مردم میشود. که سه مولفه مهم در رشد اقتصادی یک کشور محسوب میشود. در ادامه مقاله درباره ی مفهوم تورم، راههای مقابله با آن و تاثیر نرخ تورم بر رشد اقتصادی صحبت خواهیم کرد. برای یادگیری دقیق و صحیح تعاریف اقتصادی، تکنیک صحیح سرمایه گذاری در بورس و اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج با پیووت در ارتباط باشید.

مفهوم تورم

تورم یا همان inflation به معنی بی ارزش شدن پول رایج ملی در هر کشوری است. مثلا اگر در یک کشور پوند پول ملی باشد، تورم یعنی کم شدن ارزش پوند و بالا رفتن قیمت اجناس و کالا‌ها. در آمریکا نرخ تورم سالانه ۳ درصد است. یعنی اگر شما امروز یک آب معدنی را به قیمت ۱ دلار خریداری کنید، سال بعد همان آب معدنی را به قیمت ۱٫۳ دلار باید بخرید. خب با این حساب احتمالا مفهوم نرخ‌تورم را فهمیده باشید. تورم انواع مختلفی دارد:

  • تورم‌ناشی از فشار تقاضا
  • تورم ناشی از فشار هزینه
  • تورم‌پولی

در ادامه هریک از این موارد را به ترتیب توضیح خواهیم داد. درباره ی بورس و دوره های آموزش بورس در تهران و کرج با ما همراه باشید.

تورم‌ناشی از فشار تقاضا

وقتی تقاضا برای یک کالا بسیار زیاد باشد، تولید به نسبت تقاضا کمتر میشود. و در نتیجه قیمت محصول بالا میرود. و این یکی از علل بوجود آمدن تورم است. البته این نوع از نرخ‌تورم برای پشتیبانی از تولیدی ها و کسب و کار ها بسیار مطلوب است. چرا که راه حل کاهش نرخ تورم ناشی از فشار تقاضا افزایش حمایت دولت از کسب و کارها و چرخیدن بیش‌تر چرخ تولید در جامعه است.

تورم ناشی از فشار هزینه

وقتی هزینه تمام شده تولید یک محصول افزایش یابد، در نتیجه تولید کننده‌ها نیز محصول را با قیمت بیشتری بین مردم توضیع میکنند. این تورم حاصل کمیاب شدن مواد اولیه، گران شدن نرخ واردات، افزایش تعرفه های خدمات و … میباشد. راه حل کاهش نرخ تورم در تورم ناشی از فشار هزینه ها کمی پیچیده‌تر و بر اساس سیاست‌های اقتصادی کشور میباشد. که صحبت درباره ی آن‌ها در این مقاله نمیگنجد.

تورم‌پولی

وقتی پول به مقدار زیاد و بدون پشتوانه در بازار و در میان مصرف کنندگان و تولید کنندگان در جریان باشد، ارزش خود را از دست میدهد. و در نتیجه  تورم‌پولی رخ میدهد. راه حل برطرف کردن تورم پولی بالا بردن پشتوانه پول ملی، بالا بردن میزان مشارکت مردم در سرمایه گذاری‌های داخلی و یا افزایش خروج ارز ملی از کشور به صورت مهاجرت، سرمایه گذاری و … است.

تورم نرخ تورم آموزش بورس در تهران و کرج دوره آموزش بورس در تهران و کرج

اثرات تورم بر نظام اقتصادی کشور

در هر اتفاقی بازنده و برنده وجود دارد. و تورم نیز از هر نوعی که باشد، دارای پیامدهای مثبت و منفی برای اقشار مختلف جامعه است. درصورت وجود نرخ تورم بالا، اگر شما به کسی یک میلیون تومان بدهکار باشید، سال بعد میتوانید به راحتی این مبلغ را برگردانید. چرا که ارزش سال قبل را ندارد. اما از طرف دیگر اگر پولی را پس انداز کرده باشید، سال بعد بی ارزش شده است! پس هم پیامدهای مثبت و هم پیامدهای منفی برای افراد مختلف در پی خواهد داشت. بالا بودن تورم، واردات محصولات، اشتغال و در نتیجه رفاه مردم را به شدت تحت تاثیر قرار میدهد. پس میتوان گفت در کل این پدیده پیامدهای مثبتی برای ۹۰ درصد افراد جامعه نخواهد داشت. بنابر این لازم است اقتصاد دانان و افراد آگاه و موثر در زمینه کاهش نرخ‌تورم تلاش کنند. اما سوال اینجاست که چطور میتوان تورم‌را کنترل کردن؟

چطور میتوان‌تورم را کنترل کرد؟

در بانک مرکزی آمریکا محققان به این نتیجه رسیده اند که وقتی میزان تولید ناخالص داخلی بیش از ۲ تا ۳ درصد باشد، کشور دچار تورم خواهد شد. اما تولید ناخالص داخلی یعنی چه؟ یعنی مجموع مصارف شخصی به علاوه میزان سرمایه گذاری، مخارج دولت و در نهایت حاصل کسر صادرات از واردات. درواقغ این مبلغ میزان سود خالص بودجه کشور را تعیین میکند. برای کنترل نرخ تورم و کاهش میزان تولید ناخالص، میتوان میزان عرضه پول به بازار را محدود تر کرد و در نتیجه میزان ارزش پول ملی را به نوبه خود افزایش داد.

شما می‌توانید با شرکت در دوره های آموزش بورس و اقتصاد در تهران و کرج اطلاعات جامعی در زمینه بورس و سرمایه گذاری در بورس به دست آورید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*