سود تقسیمی چیست و نحوه محاسبه آن

سود تقسیمی دوره های آموزش بورس در کرج, دوره های آموزش بورس در تهران ، دریافت و محاسبه سود تقسیمی

سود تقسیمی چیست و نحوه محاسبه آن

وقتی کارخانه یا شرکت به سود و بازدهی می‌رسد، میتواند ماحصل را میان سهام داران تقسیم کند. شیوه پخش سود تقسیمی به سیاست رفتاری سهامداران و یا مدیریت مرکز بستگی دارد. پرداخت سود تقسیمی میتواند نقدی، به صورت انتقال سهام شرکت و یا واریزی برای هرشخص باشد. این تقسیم بندی بر اساس نرخ رشد سود سالانه و یا آخرین سود تقسیمی محاسبه میشود. اما چگونه سود تقسیمی را محاسبه کنیم؟ چگونه سود تقسیمی را دریافت کنیم؟ فرق سود هر سهم (EPS) با سود تقسیمی هر سهم (DPS) چیست؟ همه چیز را درباره سودتقسیمی در سهام داری در ادامه مقاله بخوانید. برای اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج با پیووت در ارتباط باشید.

سود تقسیمی

وقتی کارخانه یا شرکت به سود و بازدهی می‌رسد، میتواند ماحصل را میان سهام داران تقسیم کند. شیوه پخش سود تقسیمی به سیاست رفتاری سهامداران و یا مدیریت مرکز بستگی دارد. پرداخت سودتقسیمی میتواند نقدی، به صورت انتقال سهام شرکت و یا واریزی برای هرشخص باشد. این تقسیم بندی بر اساس نرخ رشد سود سالانه و یا آخرین سود تقسیمی محاسبه میشود.

چگونه سود تقسیمی را محاسبه کنیم

محاسبه سود سالانه با توجه به سیاست‌های مالی هر شرکت متفاوت است. روش‌های محاسبه سود سالانه عبارت است از:

  • سیاست سود با ثبات
  • سیاست نسبت پرداخت هدف
  • سیاست سود نسبت ثابت
  • الگوی سود باقی مانده

سیاست سود با ثبات: بدون در نظر گرفتن فروش و یا سود متغیر هر ماه، مبلغ ثابتی برای سهام داران در نظر گرفته میشود. و این مبلغ به صورت ماهانه به نسبت سهم واریز میشود.

نسبت پرداخت هدف: این سیاست تقسیم سود برای هدف گذاری‌های بلند مدت مورد استفاده قرار میگیرد. که بعد از رسیدن مجموعه به نقطه‌ای خاص مبلغی از سود بدست آمده بعد از رسیدن هدف دراختیار سهام داران قرار میگیرد.

نسبت پرداخت ثابت: درصد خاصی از درآمد به صورت سالانه تقسیم میشود. و سودتقسیمی نیز سالانه محاسبه میشود.

الگوی سود باقی مانده: سود باقی مانده یعنی میزان سود ماهیانه منهای حقوق مدیران و کارکنان. باقی مانده سود به عنوان سود سالانه در نظر گرفته میشود و با روش های مذکور سود تقسیمی پرداخت میشود.

چگونه سود تقسیمی را دریافت کنیم؟

متداول ترین روش دریافت سود‌تقسیمی به صورت نقدی است. که میتواند به صورت پول رایج مملکت، دلار یا سایر ارزها باشد. و معمولا از طریق ابزارهای هوشمند پرداخت به حساب های بانکی سهامداران واریز مشود. اما بجز روش پرداخت نقدی، با توافق طرفین قرارداد و سهامداران، سود شرکت میتواند به صورت درصد سهام پرداخت شود.یعنی به ازای هرسال درصدی از سهام شرکت مذکور یا شرکت دیگری به طرفین پرداخت شود.

برای دریافت سود تقسیمی در بورس میتوانید به بانک مراجعه کنید. برای دریافت سود سهام خود در بورس ممکن است به کارت ملی و کد بورسی خود نیاز داشته باشید. برای محاسبه سود‌تقسیمی هر سهم میتوانید به سایت codal.ir مراجعه کنید.

سود تقسیمی, دوره های آموزش بورس در تهران, دوره های آموزش بورس در کرج

سود هر سهم(EPS)

EPS یا سود هر سهم در واقع پیش بینی مدیران و حسابداران شرکت برای رسیدن به آن در پایان سال است. حسابداران سود هر سهم را پس از هرسال مالی محاسبه میکنند. بعد از کسر هزینه‌های پرداختی و حقوق کارمندان و مدیریت، سود خالص در آن سال مالی محاسبه و هر سهم با توجه به سود خالص ارزش گذاری میشود. این عدد بدست آمده EPS محقق شده است.

نکته: شرکت های بورسی موظف اند هرساله میزان سود هر سهم را گزارش دهند. و به نسبت فعالیت شرکت EPS جدید را تعریف کنند.

سود تقسیمی هر سهم(DPS)

سود تقسیمی (DPS) مخفف Dividend Per Share میباشد. سود‌تقسیمی هر سهم قسمتی از EPS یا همان سود هر سهم است که به نسبت درصد سهام هر شخص برای آنها واریز میشود. برخی از شرکت ها ترجیح میدهند بیشتر سود تقسیمی را برای تامین هزینه‌ها و تامین بودجه مجموعه اختصاص دهند. و برخی نیز ترجیح میدهند این مبلغ را میان سهامداران تقسیم کنند. و با این سیاست سهامداران را برای خرید سهم بیشتر ترغیب کنند.

نکته : معمولا همه ی سود شرکت را در قالب DPS بین سهامداران تقسیم نمیکنند. تا مقداری که باقی مانده را به نسبت برای تامین بودجه مرکز یا شرکت استفاده کنند.

تفاوت سود هر سهم و سود تقسیمی هر سهم

سود تقسیمی هر سهم معمولا کمتر از سود هر سهم است. ولی جنس هر دوی آنها از سود شرکت است.گاهی اوقات سود‌تقسیمی با محاسبه‌ی سود انباشته سال قبل پرداخت میشود. که در این شرایط میزان سود تقسیمی از سود هر سهم بیشتر خواهد شد.

مفهوم سود‌تقسیمی در بورس

بر اساس ماده ۲۳۹ قانون تجارت، سود تقسیمی همان سود خالص سالانه شرکت به اضافه سود انباشته سالهای قبل است. برای محاسبه سود‌تقسیمی باید مالیات و سایر کسورات قانونی محاسبه شود. و سپس سود خالص با توجه به میزان سهم هر شخص بین سهامداران تقسیم شود.

هر شرکت یا کارخانه ای موظف است حداقل ۱۰ درصد از سود شرکت را بین سهامداران تقسیم کند. اگر در حسابهای مالی سال‌های گذشته ضرر و زیان انباشته داشته باشد، میتواند آن سال مالی را با تایید حسابرس سود تقسیم نکند. سود‌تقسیمی هر سهم در بورس سودی است که:

  • زیان انباشته سال‌های قبل از آن کسرشده باشد
  • اندوخته قانونی و اندوخته‌های اختیاری کسر شده باشد.
  • باقی‌مانده سود تقسیم شده باشد.

سود سهام به چه کسانی تعلق میگیرد

سود هر سهام بین سهام داران با توجه به میزان سهم آنها تقسیم میشود. همانطور که گفته شد تقسیم سود سهام میتواند درآمد پایداری برای سهام داران ایجاد کند. و روحیه سهامداران را تقویت کند. و البته برای جذب سهامداران نیز میتواند مفید باشد. البته تقسیم سود هر سهم برای شراکت کارخانه مقرون به صرفه نیست. و بهتر این است که سود تقسیمی برای تامین بودجه در اختیار سرمایه داران باشد.

شما می‌توانید با شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج اطلاعات جامعی در زمینه بورس نظیر حرکت شارپی و سرمایه گذاری در بورس به دست آورید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*