منظور از حرکت شارپی در بورس چیست؟

شارپی در بورس به چه معناست؟ | شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج

منظور از حرکت شارپی در بورس چیست؟

در بازار بورس اصطلاحات و مفاهیم زیادی وجود دارد که یک فرد برای وارد شدن به این بازار بهتر است یک سری نکات را بداند. با دانستن این نکات است که افراد می‌توانند در بازار بورس به سود مناسبی برسند. یکی از این اصطلاحات، حرکت شارپی می‌باشد. با ما همراه باشید تا مفهوم کامل این اصطلاح را بدانید. برای اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج با پیووت در ارتباط باشید.

حرکت شارپی در بورس

این مفهوم نشان دهنده یک سری اطلاعات و نوسانات قیمت سهام در بازار بورس می‌باشد. به مجموعه ای از حرکت‌های صعودی و یا نزولی قیمت در بازار سهام نیز حرکت شارپی گفته می‌شود. این مجموعه حرکات در مقیاسی بزرگ و در بازه زمانی کوتاه صورت می‌گیرد.

چگونگی تغییرات قیمت و یا همان بالا و پایین رفتن آن با استفاده از اطلاعاتی که حرکت شارپی به ما می‌دهد مشخص می‌شود. زمانی حرکت شارپی ایجاد می‌شود که بازار بورس دستخوش تغییراتی شود که خارج از پیش بینی تحلیل گران بورس بوده است. مثلا با کاهش یا افزایش حجم معاملاتی، حرکت شارپی رخ می‌دهد.

بر روند شارپی قیمت سهام شرکت‌ها عواملی تاثیرگذارند که در ادامه به معرفی چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

افزایش سرمایه

یکی از عواملی که می‌تواند موجب به‌وجود آمدن حرکت شارپی شود، افزایش سرمایه است. برای مثال سهام شرکتی که افزایش سرمایه داده است و در وضعیت بازگشایی قرار دارد، برای آغاز معاملات ممکن است با تغییرات مثبت یا منفی همراه باشد. این رویداد منجر به یک حرکت شارپی در روند قیمت این سهم خواهد شد.

برگزاری مجمع عادی سالیانه

ممکن است شرکتی وارد مجمع عادی سالیانه شده و سود به دست آمده را میان سهامداران خود تقسیم کند. سهام این شرکت در بازار بورس یا فرابورس در آغاز بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسانی باز می‌شود و این امر می‌تواند منجر به ایجاد یک حرکت شارپی در نمودار سهم شود.

دوره های خاص

یکی از نمونه های بارز در ایجاد روند شارپی به‌وجود آمدن ۱۰۰ الی ۲۰۰ درصد بازدهی در زمان کوتاه است. این امر در برخی از دوره‌های خاص با توجه به اتفاقاتی که رخ می‌دهد، طی یک الی دو ماه برخی از سهام مشخص را با بازده ۲۰۰ درصدی روبرو می‌کند.

شارپی در بورس به چه معناست؟ | شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج

تشخیص حرکت شارپی یک سهم

برای تشخیص حرکت شارپی یک سهم، باید به سه عامل توجه کنیم:

  • اخبار شرکت
  • تحیلیل بنیادی
  • تحلیل تکنیکال

با پیگیری اخبار شرکت در یک بازه زمانی مشخص می‌توان تا حدی آینده آن شرکت را پیش بینی کرد و از سود دهی نماد مورد نظر در آینده نزدیک آگاهی پیدا کرد. زیرا هر چه نماد مد نظر شما سود دهی بیشتری داشته باشد، ارزش ذاتی آن بالاتر و قیمت سهام آن نیز افزایشی خواهد بود.

یکی از دیگر مواردی که سهامداران باید به آن توجه کنند، وضعیت صنعتی شرکت مورد نظر است. علاوه بر بررسی ریسک های موجود در بازار، شرایط کلی اقتصاد کشور و نیز با بررسی صورت های مالی نماد مذکور در بازه زمانی ۳ ماهه می‌توان به خوبی از روند سود دهی شرکت مطلع شد.

بازیگران سهم، بر طبق الگوهای تکنیکال سهم آن را کنترل می کنند. بهتر است بدانید هر سهمی معمولاً بازیگر خود را دارد که با توجه به ارزش واقعی سهم، قیمت آن را کنترل می کند.

آکادمی بورس پیووت

آکادمی بورس پیوت در سال ۱۳۹۷ و با هدف ایجاد بستر مناسب جهت آموزش صحیح و فراگیر بورس تاسیس شد. ایده راه اندازی چنین موسسه ای در سال ۱۳۸۹ توسط موسس پیوت، مازیار آسترکی مطرح شد و بعد از سال ها تلاش، تدریس و فعالیت در بورس، منجر به پیدایش پیوت شد.
در این مجموعه، آموزش کامل و عملی تحلیل تکنیکال، آموزش مدیریت سرمایه، هوش مالی، نحوه فعالیت در بازار کریپتوکارنسی و هر آنچه برای ورود و موفقیت در بورس لازم است، به صورت تخصصی آموزش داده می شود.

در همین راستا طبق اطلاع رسانی های گوناگون در رسانه های پیوت، برای تمام عزیزانی که در تمامی شهرهای ایران امکان دسترسی به کتب بورسی را ندارند، کتاب ها طبق قیمت انتشارات تهیه شده و به صورت رایگان توسط مجموعه پیوت ارسال میگردد تا این امر، قدم کوچکی در راستای آموزش صحیح بورس باشد.

شما می‌توانید با شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج اطلاعات جامعی در زمینه بورس نظیر حرکت شارپی و سرمایه گذاری در بورس به دست آورید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*