تولید ناخالص داخلی یا GDP چیست؟

دوره های آموزش بورس در تهران و کرج : GDP بهترین روش برای سنجش اقتصاد یک کشوراست درادامه به مفهوم تولید ناخالص‌داخلی ونحوه محاسبه آن، انواع GDP می‌پردازیم.

تولید ناخالص داخلی یا GDP چیست؟

تولید ناخالص داخلی مجموعه‌ای از ارزش‌های نهایی تمامی کالاها و خدماتی است که در یک بازه‌ زمانی مشخص، در داخل مرز‌های یک کشور تولید شده‌اند. درادامه به مفهوم تولید ناخالص داخلی (GDP) و نحوه محاسبه آن، انواع GDP، تاثیرات تولید ناخالص داخلی بر اقتصاد می‌پردازیم. برای اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج با ما در تماس باشید.

تولید ناخالص داخلی (GDP) و نحوه محاسبه آن

تولید ناخالص‌داخلی شامل تمام چیز‌هایی است که توسط همه‌ی مردم و شرکت‌های واقع در یک کشور تولید می‌شود و بهترین روش، برای سنجش اقتصاد یک کشور است. برای محاسبه‌ تولید تولید ناخالص داخلی روش‌های مختلفی وجود دارد، ولی معمولا ارزش نهایی کالا و خدمات در محاسبه‌ این شاخص در نظر گرفته می‌شود.

برای محاسبه‌ی GDP از چه فرمولی استفاده می‌شود؟

برای محاسبه از فرمول زیر استفاده می‌شود:

  GDP = (واردات – صادرات) + هزینه‌ی مصارف شخصی + سرمایه‌گذاری + مخارج دولت

انواع تولید ناخالص داخلی (GDP)

GDP انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

  • تولید ناخالص‌داخلی اسمی: یک کشور مانند آمریکا در سال ۲۰۱۵ تولید ناخالص داخلی آن حدود ۱۸ تریلیون دلار بوده، این عدد نشان‌دهنده‌ی میزان GDP اسمی این کشور می‌باشد. زیرا این عدد برآورد خام آن است و افزایش قیمت نیز در آن لحاظ شده است.
  • تولید ناخالص‌داخلی واقعی: برای مقایسه‌ی سال به سال خروجی‌های اقتصادی، باید تأثیر تورم را از محاسبات خارج کرد. این شاخص نشان می‌دهد که قیمت‌ها نسبت به سال پایه، چه مقدار تغییر کرده‌ است. با ضرب شاخص ضمنی قیمت در تولید ناخالص‌داخلی اسمی، تولید ناخالص‌داخلی واقعی به دست می‌آید.

 در محاسبات تولید ناخالص‌داخلی واقعی ۳ نکته مهم وجود دارد:

  • درآمد شرکت‌ها و افراد‌ی که خارج از کشور می‌باشند در محاسبات وارد نمی‌شود و در نهایت، نرخ ارز و سیاست‌های تجاری از محاسبات حذف می‌شود.
  • تأثیر تورم از محاسبات حذف می‌شود.
  • تنها محصولات نهایی در محاسبات قرار می‌گیرند. مثلا، اگر یک شرکت تولید کیف، خود به تولید بند کیف نمی‌پردازد، تنها ارزش خود کیف محاسبه می‌شود، نه بند آن.
  • نرخ رشد: نرخ رشد تولید ناخالص‌داخلی، میزان افزایشی است که در خروجی‌های اقتصادی سه ماهه‌ی یک کشور اتفاق می‌افتد. این نرخ دقیقا مشخص می‌کند که اقتصاد یک کشور با چه سرعتی در حال رشد است. بسیاری از کشور‌ها برای حساب کردن نرخ رشد از تولید ناخالص‌داخلی واقعی استفاده می‌کنند.
  • سرانه‌ی تولید ناخالص داخلی : بهترین راه برای مقایسه‌ی کشورها از نظر میزان GDP، سرانه تولید آن می‌باشد، برخی از کشورها به این علت دارای خروجی‌های اقتصادی بزرگی هستند، که جمعیت بیشتری دارند. برای مقایسه‌ای درست ، نیاز به سرانه‌ی تولید ناخالص‌داخلی است. این معیار از تقسیم تولید ناخالص‌داخلی واقعی بر تعداد ساکنان یک کشور به دست می‌آید و تعیین ‌کننده‌ی استاندارد زندگی در یک کشور است.

تاثیرات تولید ناخالص‌داخلی بر اقتصاد

از گزارش‌های GDP می‌توان فهمید، که چه بخش‌هایی از اقتصاد در حال رشد و چه بخش‌هایی در حال نزول هستند. این به سرمایه‌ گذاران کمک می‌کند که تشخیص دهند سرمایه‌های خود را در کدام بخش‌ها وارد کنند. سرمایه‌گذاران همیشه نرخ رشد را بررسی می‌کنند تا بتوانند تخصیص دارایی‌های خود را همگام با، سرعت تغییرات تنظیم نمایند. علاوه بر آن، سرمایه‌گذاران نرخ رشد کشورها را مقایسه می‌کنند تا ببینند بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کدام کشورها فراهم است. بیشتر سرمایه گذاران دوست دارند سهام شرکت‌هایی را خریداری کنند که سرعت رشد بالایی دارند.

تفاوت GDP با GNP

تفاوت تولید ناخالص داخلی با تولید ناخالص ملی (GNP) در این است که، تولید ناخالص ملی شامل ارزش تمامی کالاها و خدماتی است که توسط مردمان یک کشور، در سراسر دنیا تولید می‌شود. درصورتی که GDP ارزش تمامی کالاها و خدماتی است که در درون یک کشور تولید می‌شود. در مقاله‌های بعدی به مفهوم تولید ناخالص ملی (GNP) خواهیم پرداخت.

شما می‌توانید با شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج اطلاعات جامعی در زمینه بورس و سرمایه گذاری در بورس به دست آورید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*