چرخه اقتصادی یا کسب و کار چیست؟

با تغییرات تورم اقتصاد کشور بالا و پایین می‌شود.در ادامه به چرخه اقتصادی در ایران و طول آن می‌پردازیم.برای اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج

چرخه اقتصادی یا کسب و کار چیست؟

چرخه اقتصادی دائم در نوسان بوده و با افزایش یا کاهش تورم نرخ بیکاری کم و زیاد می‌شود. بحران در بازارهای مالی وجود دارد و نرخ ارز همیشه در نوسان است. برای هر کدام از این موارد می‌شود یک چرخه در نظر گرفت. در ادامه به توضیح چرخه اقتصادی در ایران و طول آن می‌پردازیم. برای اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج با ما در تماس باشید.

چرخه اقتصادی چیست؟

کشوری را در نظر بگیرید که در سال‌های گذشته پایه‌های اقتصادی خوبی بنا کرده که جمعیت، بهره وری مردم، سود و…افزایش داشته است. اقتصاد آن‌ها در یک مسیر با شیب ملایم در طول زمان بالا رفته و تورم آن‌ها هر سال بیشتر از سال گذشته بوده است. ممکن است این کشور در طی سال‌های متمادی رشد داشته باشد اما این رشد در یک خط مستقیم نباشد. مثلا طی چند سال بالا رفته باشد سپس سیر نزولی پیدا کرده باشد. این تناوب‌های اقتصادی و بالا و پایین شدن آن را چرخه اقتصادی می‌نامیم.

طول چرخه‌اقتصادی

طول چرخه اقتصادی به چهار بخش تقسیم می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

  • رونق اقتصادی: نرخ بهره کاهش می‌یابد، سرمایه در اختیار مردم است و به علت زیاد بودن پول، قیمت‌ها بالا می‌رود و به طمع قیمت‌های بالا، تولید رونق می‌گیرد.
  • بحران اقتصادی: بنگاه‌های اقتصادی سقوط می‌کنند و تعداد زیادی از مردم که با پول‌های مازاد خود بر روی واحد‌های تولیدی سرمایه‌گذاری کرده بودند، ضرر می‌کنند و این اتفاق باعث می‌شود بازار سهام افت ‌کند و آینده مبهم به‌نظر برسد.
  • رکورد اقتصادی: سرمایه کمیاب می‌شود و به همین علت بهره بانکی بالا می‌رود. واحدهای تولیدی تعطیل می‌شوند و به موجب آن شغلی وجود ندارد و در نهایت بازار خالی می‌شود.
  • بازیابی اقتصادی: قیمت سهام که به ‌شدت پایین می‌آید سرمایه‌گذاران هوشیار، قدر قیمت‌های پایین را می‌دانند و اقتصاد رو به رشد است.

با تغییرات تورم اقتصاد کشور بالا و پایین می‌شود.در ادامه به چرخه اقتصادی در ایران  و طول آن می‌پردازیم.برای اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج

چرخه اقتصادی در ایران

با شروع هشت سال جنگ تحمیلی، ایران در بدتر‌ین شرایط اقتصادی دنیا قرار گرفت و رشد اقتصاد منفی، باعث شد که شرایط کشور بد و بدتر شود. کم بودن میزان بازار سرمایه، کارکرد دستوری و دولتی نظام بانکی، عدم استقلال بانک مرکزی، رونق نداشتن تولید و روابط تجاری ناپایدار، از جمله دلایلی است که بحران‌های اقتصادی را به برگزاری چندین دادگاه برای مفسدین اقتصادی آغاز کرد. این که بحران، زاده فساد است اشتباه نیست اما این مطلب که فساد اقتصادی تنها شامل گرفتن وام، انبار کردن سکه و استفاده از رانت‌های دولتی می‌شود هم درست نیست. درواقع در ایران درک درستی از فساد اقتصادی نداریم و فکر می‌کنیم همین جرایم کوچک و بزرگ هستند که اقتصاد را به هم می‌ریزند و مدیریت آن را دچار مشکل می‌کنند.

آیا مفسد فضای اقتصادی را فاسد می‌کند؟

این موضوع ‌که مفسد است که فضای اقتصادی را فساد می‌کند یا فضای فاسد است که مفسد اقتصادی به وجود می‌آورد، مبحثی طولانی، عمیق و فلسفی است. با این‌ وجود بررسی عوامل غیرمفسدانه چرخه اقتصادی، پذیرش فاکتورهای علمی و استفاده از تجربه کشور‌های دیگر، کمک زیادی به کاهش طول دوران بحران‌ها خواهد کرد.

مدیریت چرخه کسب وکار چگونه است؟

سیاست‌های مالی دولت و قانون گذاران، چرخه اقتصادی را مدیریت می‌کند. بنابراین سیاست‌های توسعه اقتصادی، زمانی به کار گرفته می شود که روند از بین بردن رکود در برنامه آنها باشد. بانک مرکزی هر کشور از سیاست های پولی برای مدیریت چرخه اقتصادی استفاده می‌کند تا با کاهش نرخ بهره به عنوان یک سیاست توسعه مالی، سعی در از بین بردن رکود اقتصادی داشته باشد. هدف از سیاست‌های اقتصادی رشد دوام پذیری اقتصادی می‌باشد. این سیاست‌ها می‌بایست به حدی قدرتمند باشند تا به اندازه کافی شغل ایجاد کنند و از سوی دیگر از تورم بیش از حد جلوگیری نمایند.

شما می‌توانید با شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج اطلاعات جامعی در زمینه بورس و سرمایه گذاری در بورس به دست آورید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

 

 

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*