تفاوت اوراق مشارکت با اوراق قرضه

این مقاله تفاوت اوراق مشارکت با اوراق قرضه ، ویژگی اوراق مشارکت در بورس و انواع آن را بررسی می‌کند. برای اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج

تفاوت اوراق مشارکت با اوراق قرضه

وارد شدن به هر دنیای معاملاتی مستلزم یادگیری قواعد و مفاهیم آن می‌باشد. بورس نیز شامل همین بازار معاملاتی می‌شود. یکی از مفاهیم بسیار مهم و کاربردی در این بازار معاملاتی اوراق مشارکت می‌باشد. با ما برای بررسی انواع اوراق مشارکت در بورس و ویژگی های آن همراه باشید. همچنین در این مقاله تفاوت اوراق مشارکت و اوراق قرضه نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج با ما در تماس باشید.

مفهوم اوراق مشارکت

با توجه به قانون منتشر شده در این زمینه، اوراق مشارکت این چنین تعریف می‌شود:

اوراق بهادار با نام و بی نامی است که به موجب قانون یا مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین و برای تامین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح‌های عمرانی، انتقالی دولت مندرج در قوانین بودجه سالانه کشور یا برای تامین منابع مالی لازم برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز واحد‌های تولیدی توسط دولت، شرکت‌های دولتی، شهرداری و موسسات و نهاد‌های عمومی غیر دولتی و موسسات عام المنفعه و شرکت‌های وابسته به دستگاه‌های مذکور، شرکت‌های سهامی عام و خاص و شرکت‌های تعاونی تولید منتشر می‌شود و به سرمایه گذارانی که قصد مشارکت در اجرای طرح‌های یاد شده را دارند از طریق عرضه عمومی واگذار می‌گردد.

ویژگی های اوراق مشارکت در بورس

تاریخ سر رسید: پایان دوره سرمایه گذاری در اوراق مشارکت که سرمایه گذار مبلغی معادل ارزش اسمی اوراق دریافت می‌کند، تاریخ سر رسید می‌گویند.

ارزش اسمی: به وجهی که به خریدار در تاریخ سر رسید توسط ناشر اوراق مشارکت داده می‌شود، ارزش اسمی می‌گویند.

نرخ سود اسمی: اوراق مشارکت از نظر پرداخت به دو دسته اوراق بدون پرداخت و اوراقی که به صورت دوره‌ای سود پرداخت می‌کند، تقسیم می‌شود.

قیمت فروش: اگر صاحب اوراق مشارکت تا قبل از سر رسید به فروش اوراق خود تمایل داشته باشد، باید اوراق را در روزهای باز بازار بورس و با توجه به قیمت آن روز بازار بورس بفروشد.

نرخ سود تا سر رسید: هنگامی که سرمایه گذار اوراق مشارکت را در اولین روز انتشار آن بخرد، نرخ سود دریافتی آن اسمی می‌باشد. اگر بعد از انتشار و با توجه به قیمت عرضه و تقاضا خریداری کند، نرخ سود آن نرخ سود سر رسید می‌باشد.

این مقاله تفاوت اوراق مشارکت با اوراق قرضه ، ویژگی اوراق مشارکت در بورس و انواع آن را بررسی می‌کند. برای اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج

انواع اوراق مشارکت

به اوارق قابل معامله در بازار بورس و فرا بورس، اوراق مشارکت گفته می‌شود. این اوراق دارای انواع مختلفی می‌باشد که در ادامه مطلب بررسی می‌شود.

به کسر

به اوراقی که کمتر از قیمت اسمی فروخته می‌شود و سود خریدار با تفاوت قیمت اوراق در زمان خرید و قیمت اسمی در زمان خرید برابر است به کسر گفته می‌شود.

قابل تعویض با سهام

این اوراق به وسیله شرکت‌های سهامی عام منتشر می‌شود و در سر رسید پایانی با سهام سایر شرکت‌های پذیرفته شده در سازمان بورس قابل تعویض می‌باشد.

قابل تبدیل به سهام

شرکت‌های سهامی عام این اوراق را منتشر می‌‍کنند و هنگام تحقق افزایش سرمایه به سهام شرکت مربوطه تبدیل می‌شوند.

اوراق مشارکت غیر بورسی

اوراقی که تنها با تایید بانک مرکزی ایران منتشر می‌شود و در شعب بانک‌های عامل قابل معامله است.

تفاوت اوراق مشارکت با اوراق قرضه

این دو اوراق با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که در این بخش بررسی می‌شود. اوراق قرضه به علت مشخص بودن بهره، با قوانین بانکداری اسلامی مطابق نیست. در این اوراق برای وام گیرنده هیچ محدودیتی به وجود نمی‌آید و وجه‌های دریافتی در اوراق مشارکت در طرح‌های مشخص تولیدی، خدماتی یا عمرانی به کار می‌رود و در انتها سود را محاسبه کرده و به سرمایه گذار می‌دهند.

شما می‌توانید با شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج اطلاعات جامعی در زمینه بورس و سرمایه گذاری در بورس به دست آورید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*