اهرم مالی و کاربرد آن

کاربرد اهرم مالی در بورس | دوره های آموزش بورس در تهران و کرج

اهرم مالی و کاربرد آن

بسیاری از افراد به سرمایه گذاری در بورس علاقه‌مند هستند و می‌خواهند که سرمایه خود را در این بازار معاملاتی، سرمایه گذاری کنند. بازار بورس یک بازار پیچیده است که وارد شدن به آن باید با اطلاعات کافی باشد. با ما برای بررسی اهرم مالی در بورس و کاربرد آن در معاملات همراه باشید. برای اطلاع از شرایط دوره های آموزش بورس در تهران و کرج با ما در تماس باشید.

اهرم مالی در بورس

این اصطلاح به معنای استفاده از ابزارهای مالی یا بدهی برای افزایش سود سرمایه گذاری می‌باشد. هر شرکت یا سرمایه گذار می‌تواند به جز دارایی و سرمایه اصلی‌اش، از طریق قرض گرفتن و بدون سرمایه جدید، سرمایه مالی خود را افزایش می‌دهد. این اهرم سالیان زیادی است که در قسمت‌های مختلفی در بازارهای مالی استفاده می‌شود. هنگامی که افراد بخواهند دارایی خود را در زمینه مسکن مانند خرید زمین، خانه و… افزایش دهند، از وام یا قرض استفاده می‌کنند. هنگامی که مبلغ وام دریافتی و قرض بیشتر باشد، افراد با سرمایه بیشتری می‌توانند سرمایه گذایر کنند و ریسک آن‌ها برای پرداخت وام یا قرض بیشتر می‌شود. نوع دیگری از استفاده از اهرم مالی، دریافت اعتبار برای خرید سهام می‌باشد.

تمام شرکت‌ها برای تامین کردن منابع لازم خود از وام استفاده می‌کنند. این کار باعث افزایش اهرم مالی آن‌ها می‌شود. به این نکته توجه کنید که هرقدر اهرم مالی یک شرکت بیشتر باشد به سرمایه کمتری نیاز دارد.

اهرم مالی و کاربرد آن در شرکت‌های بورس

در متن بالا به این نکته اشاره شد که اگر شرکت اهرم مالی خود را افزایش دهد به میزان کمتری سرمایه گذار نیاز دارد. نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که سود به دست آمده از محل سرمایه گذاری جدید، بین تعداد زیاد سهامداران تقسیم نمی‌شود.

لازم به ذکر است که اگر برنامه‌های پیش بینی شده شرکت و سود مورد نظر شرکت تحقق نیابد، امکان به وجود آمدن زیان در محل اهرم مالی افزایش می‌باشد.

استفاده اهرم مالی در قراردادهای مشتقه

بازار مشتقه شامل بازارهای متفاوتی مانند قراردادهای اختیار معامله و آتی می‌باشد. از این اهرم در بازارهای مشتقه نیز استفاده می‌شود.به طور مثال در بازار آتی، سرمایه گذاران از اهرم مالی برخوردار می‌باشند. در بازار مشتقه، تمام قراردادهای هر دارایی در ابتدا، اهرم ۱۰ دارد اما با توجه به تغییرات بازار این میزان تغییر می‌کند.

استقاده اهرم مالی در انجام معاملات اعتباری

در بازار سرمایه بسیاری از معاملات با استفاده از اهرم مالی یا اهرم بدهی انجام می‌‎شود. این معاملات به وسیله خریدارانی که با تثبیت بازار به دنبال استفاده از فرصت برای افزایش هستند انجام می‌شود. منظور افرادی است که به بازدهی بالای بازار سرمایه اعتقاد دارند و با گرفتن منابع مالی از کارگزاری‌ها یا همان گرفتن اعتبارات، سود بیشتری به دست می‌آورند. لازم به است که بازار بورس قابل پیش بینی نمی‌باشد و این افراد با توجه به ریسک بالایی که بازار اعتباری دارد، با ضررهای بسیاری در پایان معملات رو به رو می‌شوند.

کلام آخر

با توجه به مطالبی که در متن فوق در مورد اهرم مالی و کارد آن مطالعه نمودید، از اهرم مالی برای استفاده بیشتر فرصت‌های در بازار سرمایه، استفاده می‌شود. به این نکته توجه کنید که اهرم مالی باعث افزایش فرصت‌های سرمایه گذاری می‌شود اما ریسک بالایی نیز دارد. در نتیجه همیشه این مسئله را در نظر بگیرید همان طور که این اهرم سود می‌رساند ممکن است ضرر نیز به دنبال داشته باشد.

شما می‌توانید با شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج اطلاعات جامعی در زمینه بورس و سرمایه گذاری در بورس به دست آورید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*