بررسی اوراق اجاره و معاملات آن

اوراق اجاره در بورس | معاملات اوراق اجاره در بورس | دوره های آموزش بورس در تهران و کرج

بررسی اوراق اجاره و معاملات آن

بورس دنیایی پیچیده و پر از مفاهیم جدید برای افراد می‌باشد. این دنیای پر رمز و راز دارای اصطلاحات مخصوص به خود می‌باشد. یکی از این اصطلاحات اوراق اجاره در بورس و چگونگی معامله اوراق اجاره می‌باشد. با بورس پیووت برای بررسی اوراق اجاره در بورس ، معاملات اوراق اجاره در بورس و شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج همراه باشید.

اوراق اجاره در بورس

با توجه به تعریف قانونی این مفهوم، اوراقی است که در حکم بدهی برای شرکت است و دارنده این اوراق، مالکیت مشاع نسبت به دارایی‌های پایه آن دارد. این یک تعریف گیج کننده است. برای درک بهتر این مفهوم به ادامه متن توجه کنید.

اوراق اجاره در دسته ابزار بازار بدهی قرار دارد. زمانی که یک شرکت این اوراق را انتشار می‌دهد، به معنای آن است که شرکت برای خود بدهی ایجاد می‌کند و در یک بازه زمانی معین باید به دارندگان سهم، سود پرداخت کند. با توجه به قانون، اوراق اجاره باید بابت خرید دارایی‌های ثابتی مانند ماشین آلات و تجهیزات، وسایل حمل و نقل، زمین، ساختمان و تاسیسات منتشر شود.

حال به شرح معنای مشاع می‌پردازیم. به این مثال توجه کنید. اگر شرکت هواپیمایی ماهان برای خرید یک فروند هواپیما به مبلاغ ۳۰۰ میلیارد تومان پول نیاز داشته باشد، با توجه به این که این مبلغ بسیار بالا است و از توان شرکت خارج می‌باشد، در این زمان شرکت تصمیم می‌گیرد که اوراق اجاره را منتشر کند. با توجه به این که ارزش اسمی هر ورقه یک میلیون ریال است، باید به تعداد ۳ میلیون ورقه منتشر کند و با توجه به سرمایه به دست آمده، هزینه خرید هواپیما را تهیه می‌کند.

اکنون تصور کنید که شما تعداد ۵۰۰۰۰ هزار عدد از این اوراق را خریداری می‌کنید. با توجه به تعریف ارائه شده، اکنون شما مالک آن سهام هستید، اما باید به این نکته توجه کرد که شما درصدی از آن سهام را دارید و بقیه سهام در اختیار دیگر سهامداران است. در چنین وضعیتی گفته می‌شود که شما دارای مالکیت مشاع نسبت به دارایی پایه اوراق هستید.

نکات مهم در مورد اوراق اجاره در بورس

در خصوص این اوراق اجاره نکاتی وجود دارد که موارد زیر شامل این نکات می‌باشد:

  • این اوراق در دسته اوراق بدهی هستند و مانند اوراق مشارکت، دارای درصد سود ثابت هستند. این سود در بازه زمانی مشخصی پرداخت می‌شود.
  • بین اوارق مشارکت و اوراق قرضه، تفاوت‌هایی وجود دارد.
  • در اتمام دوره اوراق مشارکت، معادل مبلغ اسمی به سرمایه گذاران پرداخت می‌شود اما در اتمام دوره اوراق اجاره، دارایی موضوع به فروش می‌رسد.
  • اوراق اجاره به دو صورت اجاره به شرط تملیک و دارای اختیار فروش با قیمت مشخص منتشر می شود.
  • قیمت دارایی هنگام فروش بیشتر از قیمت خرید می‌باشد.

انجام معاملات اوراق اجاره در بورس

معاملات اوراق اجاره در بورس به صورت زیر انجام می‌شود.

  • شرکت ناشر، اوراق اجاره را برای بار اول از طریق نهاد‌هایی مانند بانک‌ها، موسسات اعتباری یا از طریق شرکت فرابورس ایران و از طریق کارگزاری به فروش می‌رساند.
  • اغلب اوقات ارزش اسمی این اوراق، ۱ میلیون ریال می‌باشد که شما با توجه مبلغ دارایی خود تعدای از این سهام را خریداری می‌کنید.سود حاصل از مالکیت اوراق اجاره و مبلغ ناشی از تسویه پایان دوره به حسابی که شما به کارگزار اعلام کرده‌اید، واریز می‌شود.

در این مقاله شما با مفاهیمی همچون اوراق اجاره‌در بورس و معملات اوراق اجاره‌در بورس آشنا شدید، اگر به یادگیری مفاهیم بورس و بررسی آن‌ها علاقه‌مند هستید، شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج به شما پیشنهاد می‌شود. در این دوره‌ها انواع مفاهیم و اصطللاحات بورسی و سرمایه گذاری در بورس به شما آموزش داده می‌شود.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*