مفهوم سهام شناور آزاد در بورس

با بورس پیووت برای بررسی سهام شناور آزاد و شاخص آن ، بهترین درصد سهام شناور آزاد و دوره های آموزش بورس در تهران و کرج همراه باشید.

مفهوم سهام شناور آزاد در بورس

سهام آزاد شناور در بورس چگونه محاسبه می‌شود؟ بهترین درصد سهام آزاد شناور چقدر است؟ شاخص سهام آزاد شناور چه مفهومی دارد؟ روش محاسبه این سهام چگونه است؟ با بورس پیووت برای بررسی پاسخ این سوالات و شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج همراه باشید.

سهام شناور آزاد در بورس چیست؟

سهام آزاد‌‌شناور به بخشی از سهام یک شرکت گفته می‌شود که دارندگان آن آماده عرضه و فروش آن هستند. این سهامداران نمی‌خواهند در حفظ آن قسمت از سهام شرکت، شرکت کنند و انتظار می‌رود که در آینده‌ای نزدیک، آن سهام قابل معامله باشد. به بیان ساده‌تر، ۲۴ درصد از همه سهامداران حاضر به عرضه سهام‌های خود می‌باشند و نمی‌خواهند سهام را نگهدارند.از جمله مفاهیمی که فعالان بازار سرمایه با آن سر و کار دارند، سهام‌شناور آزاد در بورس می‌باشد. در بازار سرمایه، سرمایه هر شرکت دو دسته سهامدار دارد. سهامداران عمده یا راهبردی دسته اول هستند که برای دراز مدت بر روی شرکت سرمایه گذاری کرده‌اند. اشخاص حقیقی یا حقوقی که مالک بیش از ۵ درصد سهام شرکت می‌باشند، در دسته اول قرار می‌گیرند. سرمایه گذارانی که بنا به دلایل مختلف، قسمتی از سهام قابل معامله شرکت را خریداری کرده‌اند، در دسته دوم قرار می‌گیرند.

روش محاسبه سهام شناور آزاد در بورس

برای برسی این سهام باید در ابتدا ترکیب سهامداران را مورد بررسی قرار داد. در مرحله بعد باید سهامداران راهبردی را مشخص کنید. هنگامی که تعداد این سهامداران را بدانید و از تعداد کل سهامداران کم کنید، می‌توانید به تعداد سهام‌آزاد شناور و میزان و درصد آن به کل سهام شرکت دست پیدا کنید.

تاثیر سهام شناور آزاد بر قیمت سهم و تصمیم سهامداران

در بیشتر بورس‌های جهان، تمام شرکت‌هایی که سهام شناور آن‌ها کمتر از ۲۵ درصد است از فهرست شرکت‌های بورسی حذف می‌شوند. علت این امر این است که شرکت‌هایی که نمی‌خواهند یک چهارم سهام خود را به مردم بدهند، نمی‌توانند در بورس حضور داشته باشند. لازم به ذکر است که اگر یک سهم، شناوری بیشتری داشته باشد،سریع‌تر و بهتر عرضه می‌شود. در صورت کم بودن سهام شناور آزاد، به راحتی می‌توان قیمت را در دست گرفت و افزایش یا کاهش کاذب در سهام و ارزش آن به وجود آورد. هرقدر که شناوری یک شرکت بالا باشد، برای افزایش قیمت آن به سرمایه بیشتری نیاز است.
سهام کوچکی که سهام شناور آزاد بسیار کمی دارند برای سفته باز‌ها بهترین سهام هستند.

بهترین درصد سهام شناور آزاد چقدر است؟

کمترین میزان سهام شناور آزاد شرکت‌ها ۵ درصد است و حداکثری برای آن وجود ندارد. علت این امر این است که سهامداران عمده به راحتی می‌توانند تمام سهام خود را با در نظر گرفتن شرایط خاص در قالب عرضه در بازار بفروشند؛ در نتیجه باعث افزایش سهام شناوری شرکت می‌شوند. تجربه‌ها به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد که هر چقدر این میانگین به میانگین شناوری نزدیک باشد، بهتر و مساعد‌تر است. برای شرکت‌های بورسی و فرا بورسی میانگین شناوری حدود ۲۱ درصد می‌باشد.

شاخص سهام شناور آزاد

در شاخص سهام شناور آزاد، هر سهم بر مبنای سهام شناوری که دارد بر روی شاخص اثر مستقیم می‌گذارد. علت اهمیت این شاخص این است که تاثیر هر سهم، بر پایه مقدار اثر گذاری سهام قابل معامله شرکت در بازار سهام حساب می‌شود.

شما می توانید با شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج اطلاعات جامعی در زمینه بورس و سرمایه گذاری در بورس به دست آورید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*