ارزش ذاتی سهام چیست؟

ارزش ذاتی سهام در بورس | یادگیری بورس در آموزش بورس در تهران و کرج

ارزش ذاتی سهام چیست؟

یکی از مهم‌ترین اهداف سرمایه‌گذاران، افزایش ارزش است. مفهوم ارزش برای گروه‌های سرمایه‌گذار اهمیت ویژه‌ای دارد. نمایندگان گروه‌های سرمایه‌گذاری همواره موظف هستند که ثروت سرمایه‌گذاران را به حداکثر برسانند. با این حال، محاسبه ارزش خیلی دقیق و قطعی نیست. در ادامه این مطلب به مفهوم ارزش ذاتی و ارزش بازاری سهام در بورس می‌پردازیم. برای بررسی بیشتر مطالب و آشنایی با دوره های آموزش بورس در تهران و کرج به سایت پیوت مراجعه کنید.

ارزش ذاتی سهام

برای برآورد ارزش سهام از مفهوم ارزش ذاتی‌سهام استفاده می‌شود. برآورد ارزش ذاتی‌سهام با توجه به تمام عوامل و خصوصیات فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری تعیین می‌شود. سرمایه‌گذاری ارزش‌ذاتی سهام بر اساس دو عامل قدرت سود آوری و کیفیت کسب سود تعیین می‌شود.

قدرت سود آوری با توجه به توانایی اقتصادی برای افزایش یا ثابت نگه‌داشتن سودآوری اندازه گیری می‌شود.

کیفیت کسب سود با توجه به عواملی از جمله مشتری مداری، کسب رضایت کارکنان، ریسک نسبی، رقابت و ثبات پیش‌بینی‌های سودآوری اندازه‌گیری می‌شود.

به عبارت بهتر، ارزش ذاتی‌سهام، ارزش واقعی شرکت یا دارایی افراد، با توجه به تمامی جنبه‌های کسب و کار می‌باشد. ارزش فعلی جریانات نقدی که سهام یک شرکت برای سرمایه‌گذاران در آینده به‌وجود می‌آورد، تعیین کننده ارزش ذاتی سهام است.

ارزش ذاتی سهام در بورس | یادیگری بورس در آموزش بورس در تهران و کرج

مقایسه ارزش ذاتی و ارزش بازاری سهام

ارزش ذاتی سهام، لزوما مساوی با ارزش بازار نیست. این ارزش ذاتی، می‌تواند از ارزش بازار کمتر و یا بیشتر از آن باشد. برای سرمایه‌گذاران، مشخص کردن این موضوع که سهام بالاتر و یا کم‌تر از ارزش ذاتی‌سهام خود، قیمت گذاری شده است، اهمیت زیادی دارد. به اختلاف بین ارزش ذاتی سهام و قیمت بازار، حباب گفته می‌شود. اگر قیمت بازاری سهام از ارزش‌ذاتی آن بیشتر باشد، حباب مثبت، و عکس این موضوع حباب منفی نامیده می‌شود. در صورت وجود حباب مثبت، سهم بهتر است فروخته شود و در صورت وجود حباب منفی، بهتر است خریداری شود.

مفاهیم ارزش ذاتی سهام ، قیمت و بهای تمام شده

مفهوم ارزش، با مفهوم قیمت و بهای تمام شده متفاوت است. قیمت، رقم توافق شده برای معامله در بازار است. بهای تمام شده، ارزش پولی عوامل تولید از جمله کار، سرمایه و مدیریت است.

رویکرد‌های ارزش گذاری

جهت تعیین ارزش ذاتی شرکت‌ها و دارایی‌ها یکی از روش‌های زیر را می‌توان انتخاب کرد:

  • روش‌های ارزش گذاری بر مبنای دارایی‌ها : این روش ارزش گذاری زمانی به کار می‌رود که فرد قصد دارد دارایی‌های شرکت را از جهت ارزش فعلی ارزیابی کند.
  • روش‌های ارزش گذاری تنزیل جریان نقدی: در این روش انواع مختلف جریان نقدی با نرخی که نرخ تنزیل نامیده می‌شوند، به امروز تنزیل می‌شوند.
  • روش‌های قیمت‌گذاری حق اختیار: در این نوع روش‌ها از ارزش گذاری بر مطالبات احتمالی استفاده می‌شود.

در استفاده از هرکدام از روش‌های ذکر شده، رعایت اصول زیر از اهمیت بالایی برخوردار است:

اصل سازگاری:

این اصل بدین معنی است که متغیر‌های به کار رفته در فرمول‌ها باید با یکدیگر سازگار باشند. به عنوان مثال، نرخ رشد استفاده شده در فرمول، باید نرخ سود شرکت باشد.

اصل تفکیک اقلام غیر عملیاتی:

برای اندازه‌گیری صحیح عملکرد شرکت و سازگار بودن اقلام استفاده‌شده، اقلام عملیاتی از غیر‌عملیاتی تفکیک و هرکدام به‌صورت مستقل در محاسبه ارزش ذاتی سهام ارزشیابی می‌شوند.

اصل اهمیت:

در ارزشیابی ارزش ذاتی سهام نیازی به انجام محاسبات پیچیده و زمان‌بر برای متغیرهای کم‌اهمیت نیست. به‌عنوان مثال چنانچه در شرکتی پاداش هیئت‌ مدیره یک‌هزارم سود خالص باشد لزومی به تخمین و اعمال اثر آن در محاسبات نخواهد بود.

اصل جامعیت:

این اصل به این معنی است که اثر درآمدی و هزینه همه اقلام مهم صورت‌های مالی، باید در محاسبات ارزش ذاتی سهام لحاظ شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از ارزش سهام در بورس در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج شرکت کنید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

اینستاگرام

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*