شاخص بورس چیست؟

شاخص بورس | شاخص کل بورس | شاخص قیمت | شاخص صنعت

شاخص بورس چیست؟

بورس، بازاری برای مبادله بین خریدار و فروشنده است. هر فردی که کم و بیش پیگیر اخبار‌ بورس باشد، حتما کلمه شاخص را شنیده است. با شنیدن این کلمه سوالی برای فرد مطرح می‌شود که شاخص‌بورس چیست و نوسانات عددی آن به چه معناست؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها و کسب اطلاعات در مورد شاخص کل بورس، شاخص قیمت ، شاخص صنعت و شاخص ۵۰ شرکت برتر، ما را در سایت پیوت دنبال کنید.

شاخص بورس و انواع آن

کلمه شاخص به معنای نماگر، نشانگر و یا بیانگر عددی است. شاخص بورس، معیاری برای سنجیدن وضعیت عمومی بازار، روند رشد و افت آن است. شاخص‌های موجود در بازار بورس، وضعیت بورس را از جنبه‌های متفاوتی بررسی می‌کنند. با بررسی انواع شاخص‌ها می‌توان وضعیت گذشته و حال بورس را تحلیل و بررسی کرد. در این بازار چند شاخص مهم وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

شاخص بورس | شاخص کل بورس | شاخص قیمت | شاخص صنعت

۱٫ شاخص کل بورس

یکی از پرکاربرد‌ترین شاخص‌های موجود در بورس، شاخص کل بورس می‌باشد. این شاخص نشان‌دهنده رفتار عمومی فعالان بازار است. به این صورت که اگر سرمایه‌گذاران به بازار سهام استقبال نشان بدهند، سمت خریدار کمی سنگین‌تر از سمت فروشنده می‌شود. عدم تعادل به‌وجود آمده، شاخص را به سمت بالا هدایت می‌کند. این شاخص هم تغییرات قیمت سهام و هم سود‌های سالیانه‌ای را که شرکت‌های موجود در بورس پرداخت می‌کنند، محاسبه می‌کند. در محاسبه این شاخص، وزن شرکت‌ها (سرمایه و ارزش شرکت) لحاظ می‌گردد. به این معنا که هرچه شرکت‌ها بزرگ‌تر باشند تاثیر بیشتری روی شاخص کل خواهند داشت.

۲٫ شاخص قیمت

یکی دیگر از شاخص‌های موجود در بورس که به کمک آن می‌توان تغییرات قیمت را مشاهده کرد، شاخص قیمت می‌باشد.تفاوت این شاخص با شاخص کل این است که در این شاخص فقط قیمت سهام محاسبه می‌شود. در این شاخص نیز مانند شاخص کل، وزن شرکت‌ها در تاثیر آن‌ها بر شاخص‌بورس اهمیت دارد.

۳٫ شاخص ۵۰ شرکت فعال تر

شاخص ۵۰ شرکت فعال‌تر، نوسانات سطح عمومی قیمت سهام در ۵۰ شرکت را نشان می‌دهد. فهرست این ۵۰ شرکت هر سه ماه یکبار توسط بورس منتشر می‌شود. این فهرست بیانگر این است که در سه ماه اخیر سهام کدام شرکت‌ها سریع‌تر و ساده‌تر خرید و فروش شده‌اند. به این خرید و فروش ساده‌تر سهام، نقدشوندگی شرکت در بورس نیز گفته می‌شود.

۴٫ شاخص صنعت

شاخص صنعت در بورس نشان‌دهنده سطح عمومی قیمت سهام در شرکت‌های فعال در زمینه صنعت می‌باشد. عملکرد هر کدام از صنایع به عنوان شاخص جداگانه، بررسی می‌شود.

۵٫ شاخص واسطه‌گری‌های مالی

این شاخص، شاخصی است که در آن، رفتار و عملکرد شرکت‌های واسطه گری مالی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این شرکت‌ها، شرکت‌هایی هستند که در زمینه مالی فعالیت می‌کنند. مانند سرمایه‌گذاری‌ها، هلدینگ‌ها و لیزینگ‌ها.

شاخص بورس | شاخص کل بورس | شاخص قیمت | شاخص صنعت

سرمایه ‌گذاری بر مبنای شاخص

سرمایه‌ گذاری بر مبنای شاخص، به طور مستقیم با شاخص کل بورس در ارتباط است.این نوع سرمایه گذاری به دو نوع تقسیم می‌شود. در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

  • نوع اول به این گونه است که فرد در این سرمایه‌ گذاری تلاش می‌کند تغییرات شاخص بورس را به سبد خودش وارد کند. این سبد با افزایش شاخص، افزایش و با کاهش آن، کاهش یافته و ضرر به بار می‌آورد.
  • سرمایه گذاری معکوس یا خرسی ، نوع دوم سرمایه گذاری بر مبنای شاخص است. این نوع سرمایه گذاری به این صورت است که فرد، سهم خود را در بورس به گونه ای خریداری کرده که پول آن را در آینده پرداخت کند. فرد این امکان را دارد که حتی قبل از پرداخت پول، سهم خود را بفروشد. حالا اگر فرد سهم خود را بفروشد و قبل از موعد پرداخت قیمت سهام نزول کند، او سود خواهد کرد.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*