حباب در بورس

حباب در بورس چیست | به وجود آمدن حباب در بورس | ترکیدن حباب در بورس | دوره آموزش بورس در تهران و کرج

حباب در بورس

حباب در بورس، کلمه‌ای کاربردی در بازار اقتصاد و سرمایه می‌باشد. به تفاوت میان قیمت واقعی و قیمت مبادله ای سهام، حباب گفته می‌شود. در این مقاله به مفهوم حباب در بورس، ترکیدن حباب در بورس و به وجود آمدن آن میپردازیم .برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج به سایت پیوت مراجعه کنید.

حباب در بورس چیست؟

اصطلاح حباب در بورس، عبارتی کاربردی در بازار اقتصاد و سرمایه می‌باشد. پس می‌توان گفت به اختلاف موجود میان ارزش ذاتی سهام و قیمت تعریف شده آن در مبادله، حباب در بورس می‌گویند. این حباب ممکن است با کوچک‌ ترین ضربه، شکسته و از بین برود.

حباب در بورس چیست | به وجود آمدن حباب در بورس | ترکیدن حباب در بورس

حباب در بورس چگونه به وجود می‌آید؟

هنگامی که تعداد زیادی از سرمایه گذاران بازار بورس، به خرید و فروش سهام به صورت جمعی اقدام می‌نمایند، حباب در بورس شکل می‌گیرد. این امر بدون آن که از نظر اقتصادی توجیه شود، موجب تغییر غیرعادی و ناگهانی ارزش یک سهم می‌شود. دلیل این کار سرمایه گذاران این است که آن‌ها احساس می‌کنند ارزش سهم‌شان در حال از بین رفتن می‌باشد و ممکن است سهم آن‌ها دچار نزول و ریزش شود.

 دلیل دیگر به وجود آمدن حباب در بورس این است که سرمایه گذاران با خیال آنکه در آینده ارزش سهمی بالا می‌رود، آن سهم را با قیمت بالا خریداری نموده که در آینده سهم خود را با قیمتی بالاتر از قیمت خریدشان، به دیگران بفروشند.

افراد تازه وارد در بازار بورس، نقش به سزایی در تشکیل حباب در بورس دارند. به دلیل نداشتن دانش کافی در این زمینه، خرید و فروش آن‌ها به درستی انجام نمی‌شود. به افراد تازه کار پیشنهاد می‌شود برای وارد شدن دربازار بورس، به جای فروش دارایی‌های با ارزش خود، اقدام به خرید عرضه‌های اولیه کنند. در صورتی که این افراد، تصمیم به سرمایه گذاری کلان در بورس دارند، می‌توانند توسط شرکت‌های سبدگردان سرمایه گذاری کنند و مدیریت سرمایه خود را به افراد با تجربه و متخصص بسپارند.

مثبت و منفی واقع شدن حباب در بورس

حباب در بورس، موجب بروز رویدادی منفی در بازار اقتصاد می‌شود. از عوارض منفی آن می‌توان به این مورد اشاره کرد که با به وجود آمدن حباب در بورس، قیمت سهام را به جای آن‌ که بر اساس تقاضا و بازده واقعی قیمت آن اندازه‌گیری کنند، بر اساس ارزش و قیمت همان سهام در آینده مشخص میکنند. به همین دلیل دیگر نمی‌توان شرکت‌های ضعیف را از شرکت‌‌های قوی به راحتی تشخیص داد و هم‌چنین باعث اختلال در ارزش‌گذاری سهام در شرکت‌های بورسی خواهد شد.

حباب در بورس می‌تواند مثبت هم واقع شود. مثبت بودن آن زمانی رخ می‌دهد که ارزش و قیمت مبادله‌ای یک سهم، از ارزش ذاتی آن بیشتر باشد. این پدیده در سه حالت ممکن است صورت گیرد:

  • زمانی که میزان خرید و نیاز مردم به کالا از میزان تولید کالا، کم‌تر باشد.
  • در صورتی که بازار سرمایه دیگر برای مردم ارزشی نداشته باشد.
  • هنگامی که انتظار داریم از قیمت کالا‌ها در بازار، کاسته شود.

ترکیدن حباب‌در بورس به چه معناست؟

ترکیدن حباب بورس، به معنای نزول و ریزش سهم بعد از روندی صعودی می‌باشد. حباب در بورس زمانی اتفاق می‌افتد که سهم ما ارزش بالایی دارد و ما انتظار داریم که قیمت این سهام، افزایش یابد ولی سهم ما دچار افزایش قیمت نمی‌شود. این پدیده به معنای افزایش ناگهانی و غیر طبیعی یک سهم، بیش از حد انتظار می‌باشد که منجر به کاهش و شکستن فضای قیمتی همان سهم می‌شود.

گاهی مواقع قیمت سهام مبادله شده در بازار با ارزش اصلی و ذاتی سهام برابر و گاهی کم‌تر می‌باشد؛ در نتیجه بازار بورس حالت حبابی ندارد. اما به دلیل شایعه پراکنی عده‌ای از افراد در میان مردم، به خصوص افرادی که اطلاعات جامعی در مورد بازار بورس ندارند جو نا‌آرامی به وجود می‌آید. در این حالت به دلیل عوامل غیرعقلانی و شایعات نادرست تعدادی از افراد، می‌توان گفت که حباب در بازار بورس ترکیده است.

حباب در بورس چیست | به وجود آمدن حباب در بورس | ترکیدن حباب در بورس

چگونه از تشکیل حباب در بورس جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از به وجود آمدن حباب در بورس، در ابتدا باید آگاهی و آموزش‌های لازم، به افراد تازه وارد ابلاغ شود در غیر این صورت، میبایست مانند کشور‌های توسعه یافته به این افراد اجازه سرمایه گذاری داده نشود. هم‌چنین به منظور شناخت سهام حبابی و عمق بیشتر بازار، از فرآیند فروش استقراضی نیز می‌توان استفاده کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مفاهیم سرمایه گذاری در بورس در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج شرکت کنید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

اینستاگرام

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*