تاثیر حذف ۴ صفر از پول بر بورس و بازار های دیگر

حذف 4 صفر از پول هیچ گونه تاثیر منفی بر بازار بورس نمی گذارد. برای آموزش سرمایه گذاری در بورس در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج شرکت کنید

تاثیر حذف ۴ صفر از پول بر بورس و بازار های دیگر

حذف ۴ صفر از پول چه تاثیری بر بورس و سرمایه گذاری در بورس دارد؟ چقدر زمان برای انجام این امر نیاز است؟ حذف صفر از پول چه تاثیری بر قیمت اجناس می‌گذارد؟ با آموزش بورس در تهران و کرج برای بررسی تاثیر حذف صفر پول بر بورس و سوالات بالا همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج به سایت پیوت مراجعه کنید.

حذف ۴ صفر از پول ملی

با توجه به بررسی این لایحه در مجلس، بسیاری از فعالان بازار بورس بر این اعتقادند که حذف ۴ صفر از پول ملی باعث ایجاد بار روانی می‌شود. رئیس شورای پول و اعتبار کشور از وقوع این امر در کمترین زمان ممکن خبر می‌دهد. چندی از افراد فعال در این حوزه بر این باورند که اجرایی شدن این امر بین ۲ تا ۵ سال زمان می‌برد. در این میان تاثیر حذف ۴ صفر از پول بر سرمایه گذاری در بورس نیز بررسی می‌شود. ممکن است برای بعضی از افراد این پرسش به وجود بیاید که تاثیر روانی این امر بر بورس و قیمت گذاری سهام چگونه خواهد شد؟ کارشناسان و فعالان این زمینه تنها بر اثر روانی حذف ۴ صفر از پول بر بورس اشاره می‌کنند و بسیاری از آن‌ها این کار را حتی باعث به وجود آمدن شرایط مثبت در بورس نیز می‌دانند.

حذف 4 صفر از پول هیچ گونه تاثیر منفی بر بازار بورس نمی گذارد. برای آموزش سرمایه گذاری در بورس در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج شرکت کنید

تاثیر حذف صفر پول بر بورس

مدیر عامل شرکت بورس تهران در این زمینه این گونه اظهار می‌کند: اگر قیمت سهام از دید سهامدار پایین باشد ریسک کمتری را در ذهن خود محاسبه کرده و در نتیجه از لحاظ ذهنی آمادگی لازم برای سرمایه گذاری را به دست می‌آورد. علی صحرایی این گونه ادامه می‌دهد که با اتفاق این امر ریسک زیادی بر سهامی که قیمت پایینی دارند وارد نمی‌شود.

انتظار برای سیاست گذاری‌های بیشتر

دبیر کل کانون نهاد‌های سرمایه گذاری در این راستا این گونه اظهار می‌کند: باید منتظر تصمیمات آتی دولت در این زمینه باشیم. سعید اسلامی بیگدلی می‌گوید: حذف ۴ صفر از پول تاثیری بر بازار بورس و سرمایه گذاری در بورس ندارد.

صفر بودن تاثیر بنیادی

مصطفی امید قائمی در این زمینه می‌گوید: با توجه به این که این امر هیچ تاثیری بر بازار بورس نمی‌گذارد اما ممکن است بر روی صورت‌های مالی شرکت‌ها و نحوه داد و ستد آن‌ها تاثیر بگذارد.

نیاز به ثبات در بازار‌های مالی

لازم به ذکر است که داشتن برنامه توسعه اقتصادی در اصلاح پول ملی بسیار مهم است. با توجه به تجربه‌های بین المللی در این زمینه، این امر تاثیرات متفاوتی در کشور‌های مختلف دارد. به این نکته توجه کنید که اگر در این زمینه هیچ برنامه دقیقی نداشته باشیم، حذف ۴ صفر از پول ملی باعث کاهش ارزش پول می‌شود. علی زارعی در این زمینه می‌گوید: این عمل در نهایت باعث کاهش ببشتر ریال و کاهش ارزش پول ما در برابر سایر ارز‌ها می‌شود.

مدت زمان حذف صفر از پول ملی

به گفته صیدی از نظر فیزیکی به ۶ ماه زمان برای حذف پول نیاز است. وی درباره این عمل برای یورو این گونه اعلام کرد که زمان تغییر برای یورو ۳ ماه بود. لازم به ذکر است که برخی از کالا‌ها دارای قیمت بالایی هستند؛ در نتیجه ممکن است مدت زمانی برای این امر طول بکشد.

دستاورد‌های حذف صفر

  • این امر هیچ تاثیری بر تورم ندارد و حذف ۴ صفر یک عمل خنثی در مبادلات ارزی و کالا است.
  • تاثیرات روانی در تقویت پول ملی که این کار یعنی تبدیل ریال به تومان تاثیر بسزایی بر ارزش پول ندارد.
  • کاهش هزینه‌های ضرب و چاپ پول که هزینه ضرب سکه و پول‌های فلزی در مبادلات کاهش می‌یابد.
  • تسهیل امور حسابداری را در پی دارد؛ زیرا دیگر به نوشتن و قرار دادن صفر‌های طولانی در دفاتر نیازی نیست که نوشتن صفر گاهی موجب خطا در مبلغ مورد نظر می‌شود.

قیمت اجناس بعد از حذف صفر

با توجه به حذف صفر از پول، تمامی محولات با قیمت جدید قیمت گذاری می‌شوند و قیمت اغلامی مانند نان یا مواردی مانند بنزین به تومان تغییر پیدا می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مفاهیم سرمایه گذاری در بورس در دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج شرکت کنید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*