تورم و تورم منفی چیست ؟

تورم و تورم منفی چیست ؟ انواع تورم | تاثیرات آنها بر اقتصاد | زمان وقوع تورم و تورم منفی |

تورم و تورم منفی چیست ؟

تورم پدیده‌ای است که طی چند سال اخیر، بیشتر مورد بحث اقتصاد دانان قرار گرفته است. امروزه تورم و تورم منفی نگرانی‌های زیادی را برای اقشار جامعه به ‌‍‌وجود آورده است. تورم را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات اقتصاد در ایران تلقی کرد. در ادامه به مفهوم تورم، تورم منفی ، تاثیرات تورم بر اقتصاد و انواع آن می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج به سایت پیوت مراجعه کنید.

مفهوم تورم

تا کنون تعاریف زیادی برای تورم ارائه شده است. در تمامی تعاریف تورم، به بالا رفتن نامتناسب سطح عمومی قیمت‌ها و روند صعودی نامنظم آن‌ها در اقتصاد اشاره می‌شود.

با افزایش نرخ تورم، قدرت خرید کالا کاهش پیدا می‌کند. در این صورت پولی که در دست دارید در سال بعد، ارزش کنونی خود را با توجه به میزان افزایش‌تورم از دست می‌دهد.

تورم و تورم منفی چیست ؟ انواع تورم | تاثیرات آنها بر اقتصاد | زمان وقوع تورم و تورم منفی |

انواع تورم

تورم در چند حالت مختلف وجود دارد، که در ادامه به سه مورد از انواع آن‌ها اشاره می‌کنیم.

تورمی که با افزایش تقاضا ایجاد می‌شود

زمانی که میزان تقاضا برای خرید یک کالا افزایش پیدا می‌کند، موجب گرانی آن کالا می‌شود. در واقع رشد سریع تقاضا نسبت به عرضه، باعث بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود.

تورمی که با افزایش هزینه تولید کالا ایجاد می‌شود

در این مواقع، با توجه به افزایش هزینه تولید، شرکت‌ها برای حفظ سود و سرمایه خود، ناگزیر به افزایش قیمت فروش می‌شوند.

تورمی که با افزایش نقدینگی در جامعه ایجاد می‌شود

این نوع تورم، زمانی رخ می‌دهد، که مقدار پول موجود در اقتصاد مازاد بر نیاز جامعه باشد.

تاثیرات ناشی از تورم بر اقتصاد

تورم، همیشه تاثیرات منفی به دنبال نخواهد داشت. اگر شما فردی بدهکار باشید؛ در این صورت با گذشت زمان و افزایش تورم، ارزش مالی بدهی شما کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه این رویداد برای شما سودمند خواهد بود.

درصورتی که میزان حقوق دریافتی شما در طول سال، ثابت و بدون تغییر باشد، با افزایش‌تورم و گذشت زمان، قدرت خرید خود را از دست خواهید داد.

در صورت افزایش بیش از حد تورم در یک کشور، هزینه تولید کالاهای داخلی نسبت به کالاهای وارداتی افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد. در نتیجه این امر به تولید‌کنندگان و اقتصاد آن کشور، آسیب جدی وارد خواهد کرد.

 

چگونگی محاسبه‌تورم

تورم، توسط سبد بازار اندازه‌گیری می‌شود. این سبد متشکل از کالاهایی است که قیمت آن‌ها با هم جمع می‌شود. سبد مذکور یک سبد فرضی می‌باشد و عدد مجموع، شاخص قیمت نام دارد.

محاسبه تورم، به دو صورت کلی انجام می‌شود:

شاخص قیمت مصرف کننده

نوسان قیمت کالاها و خدمات را از دیدگاه تولید کنندگان محاسبه می‌کند.

شاخص قیمت تولید کننده

میانگین نوسان قیمت فروش شرکت‌های تولید کننده را محاسبه می‌کند.

قابل ذکر است که شما با سرمایه گذاری در حساب‌های کم بازده، عملا سرمایه خود را از دست می‌دهید. در این شرایط، بهتر است با خرید اتومبیل، مسکن و یا راه انداختن کسب وکار، سرمایه خود را حفظ کرده و آن را افزایش دهید.

تورم منفی

زمانی که رکود اقتصادی رخ می‌دهد، قیمت کالاها روند نزولی پیدا می‌کند. این کاهش قیمت‎‌ها، تورم‌منفی نامیده می‌شود. ناگفته نماند که این رویداد اقتصادی به ندرت دیده می‌شود.

زمان وقوع تورم منفی

تورم منفی در دو بازه زمانی رخ می‌دهد:

۱- هنگامی که تقاضا برای خرید کالا کاهش پیدا می‌کند. ۲- هنگامی که پیشرفت تکنولوژی، موجب کاهش هزینه‌های تولید کالا می‌شود.

اثرات تورم منفی

تورم‌منفی در صورتی می‌تواند در اقتصاد جامعه  تاثیر مثبت داشته باشد، که مدت زمان زیادی را طی نکند. در طی تورم‌منفی، قدرت مردم برای خرید کالا افزایش پیدا می‌کند. اما اگر این روند مدت زمان زیادی طول بکشد، مردم از خرید دست کشیده و به انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها می‌نشینند. ادامه‌ی این کار به کسب و کارها آسیب جدی وارد می‌کند. به طوری که تولید کاهش پیدا کرده و با تعدیل نیرو در شرکت‌ها، افراد بیکار می‌شوند، در نتیجه قدرت خریدشان به صفر می‌رسد که این امر موجب یک رکود اقتصادی به تمام معنا در جامعه می‌گردد.

در آخر

تورم و تورم‌منفی، در صورت عدم کنترل، هر دو می‌توانند تهدیدی برای اقتصاد جامعه باشند. اما به دلیل آن که مدت زمان تورم منفی بسیار کوتاه است، تورم را تهدید بزرگتری برای اقتصاد جامعه می‌توان در نظر گرفت و برای کنترل آن بیشتر باید تلاش کرد.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*