راه های حفظ ارزش پول

راه های حفظ ارزش پول و جلوگیری از کاهش ارزش پول کدام اند؟ آموزش سرمایه گذاری در بورس و یادگیری مفاهیم آن در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج

راه های حفظ ارزش پول

چه راه‌هایی برای حفظ ارزش پول می‌شناسید؟ چه عواملی موجب کاهش ارزش پول می‌شود؟ با ما برای بررسی راه های حفظ ارزش پول همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج به سایت پیوت مراجعه کنید.

ارزش پول

ارزش پول به این معنا است که پول شما چقدر می‌ارزد و شما در ازای پول خود چه چیز‌هایی را می‌توانید بخرید. این ارزش دارای دو معنای داخلی و جهانی است. ارزش پول شما در جهان با توجه به ارز‌های دیگر سنجیده می‌شود. ارزش داخلی با توجه به عوامل داخلی کشور که از همه مهم‌تر جریان تورمی است، شکل می‌گیرد. در صورت کنترل بهتر و بیشتر تورم، ارزش پول ملی بیشتر می‌شود.

راه های حفظ ارزش پول و جلوگیری از کاهش ارزش پول کدام اند؟ آموزش سرمایه گذاری در بورس و یادگیری مفاهیم آن در دوره های آموزش بورس در تهران و کرج

کاهش ارزش پول

کاهش ارزش پول به معنای کاهش واحد پول ملی در برابر قیمت سکه یا سایر پول‌های خارجی است. این امر موجب کاهش واردات و افزایش صادرات در کشور می‌شود. علت کاهش و افزایش این است که کشور‌های دیگر این کالا‌ها را نسبت به قیمت اصلی، ارزان‌تر خریداری می‌کنند؛ در این صورت قدرت خرید کم می‌شود. کاهش ارزش پول تاثیر منفی بر بازار، صنعت، تجارت و بازار اوراق بهادار می‌گذارد. از جمله وظایف بانک مرکزی در این مورد به حفظ ارزش پول، تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ریالی، منتشر کردن اسکناس و ضرب سکه رایج کشور، تنظیم نظام پولی و اعتباری کشور، نظارت بر بانک‌ها و نظارت بر صدور و ورود ارز و پول رایج از کشور می‌توان اشاره کرد.

فاکتور‌های مهم در حفظ ارزش پول

هر عاملی که بر تورم و جریانات تورمی و ثبات اقتصادی در کشور تاثیر می‌گذارد، باعث تقویت ارزش پول ملی می‌شود. در صورتی که رده کشور در حوزه کسب و کار پایین و نامناسب باشد، راه اندازی کسب و کار دشوار‌تر و هزینه‌ها بالا‌تر می‌رود. هر چقدر فضای کسب و کار مناسب‌تر باشد و کالا و خدمات با قسمت پایین‌تر ارائه شوند، تورم کشور نیز پایین می‌آید.

سایر ار‌زها در مقابل ریال

برای مشخص کردن ارزش خارجی پول ملی، باید به رابطه پول با ارز‌های مختلف توجه کرد. اگر ارز‌های کشور‌های دیگر مانند دلار، یورو و.. افزایش یابد، ارزش پول ملی ما، یعنی ریال کاهش می‌یابد. این ارزش پول ملی دارای نکات مثبت و منفی زیادی است. یکی از این نکات مثبت، تقویت انگیزه صادرات است. این کار هنگامی انجام می‌شود که ارزش پول بین المللی کم می‌شود در نتیجه کالا‌های ایرانی برای بازار‌های بین المللی دارای مزیت می‌شود. در این شرایط کشور می‌تواند منافع لازم را به دست آورد. در این میان حقوق بگیران ثابت، کارگران و کسانی که نمی‌توانند دریافتی خود را جبران کنند، متحمل زیان‌هایی می‌شوند.

ارزش ریال روز به روز در حال کاهش است و با توجه به آمار‌های موجود در این زمینه، ریال در طی چند سال اخیر به ارزشی معادل یک چهارم خود رسیده است. این کاهش ارزش ریالی موجب تورم و افزایش پایه نقدینگی می‌شود. نقدینگی یکی از دلایل مهم در کاهش ارزش پول است.

دلایل کاهش ارزش پول در اقتصاد ایران

ایران با توجه به افزایش نقدینگی و چاپ بدون پشتوانه، دچار تورم شده است. تورم و رکود به شکل‌های کمبود منابع برای مصرف خود را به خوبی نشان می‌دهد. هنگامی که نقدینگی بیشتر و سریع‌تر از تولید رشد کند، باید هزینه بیشتری برای تهیه و خریداری کالا‌ها پرداخت کرد.

راه های حفظ ارزش پول

 • در شرایط عادی بهترین کار، سرمایه گذاری در بورس ، سپرده گذاری در بانک و کارآفرینی مستقیم است. با توجه به این شرایطی که در آن قرار داریم بهترین کار ساخت پورتفولیویی متنوع از سرمایه گذاری اقتصادی است.
 • هنگامی که سرمایه به صورت موقت از حالت تعادل خارج می‌شود، می‌توان سود‌های بالایی را در زمان کوتاه و به صورت کوتاه مدت به دست آورد. این سرمایه گذاری‌ها قابلیت مولد بودن را ندارند. برای مثال خرید طلا یا ارز یکی از این معاملات پرسود کوتاه مدت است.
 • در شرایطی که بازار از حالت تعادل خارج شده است، آینده بازار تحت تاثیر تصمیمات سیاسی قرار می‌گیرد. شرایط اقتصادی سال ۱۳۹۷ از این جنس بوده است و اقتصاد تابع تصمیمات سیاسی غیر قابل پیش بینی قرار گرفت. در این شرایط به وجود آمده باید هج کرد یعنی برای حفظ سرمایه، سرمایه گذاری کرد. افرادی که هج می‌کنند ریسک را کاهش می‌دهند و به سود‌های کمتر از حد معمول راضی می‌شوند.

چه گزینه‌هایی برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟

 • زمین
 • مسکن
 • خودرو
 • طلا
 • سکه
 • ارز
 • سهام یک شرکت
 • سپرده مدت دار بانکی
 • صندوق سرمایه گذاری مشترک

با توجه به مطالبی که در متن بالا در مورد ارزش پول مطالعه کردید، اکنون بهتر است برای حفظ ارزش پول خود یک سرمایه گذاری مناسب انجام دهید. برای اطلاع از سرمایه گذاری در بورس و یادگیری مفاهیم آن می‌توانید در دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج شرکت کنید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*