سبد سهام یا پرتفوی بورس چیست؟

سبد سهام چیست؟ شما می‌توانید برای اطلاع از سرمایه گذاری در بورس و انواع بهترین سبد سهام در دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج شرکت کنید.

سبد سهام یا پرتفوی بورس چیست؟

سبد سهام یا پرتفوی بورس چیست؟ این سبد چه تاثیری بر سرمایه گذاری در بورس دارد؟ انواع سبد سهام چه سبد‌هایی هستند؟ در این مقالات علاوه بر بررسی این سوالات، بهترین سبد سرمایه گذاری نیز بررسی می‌شود. با آموزش بورس در تهران و کرج برای این بررسی همراه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج به سایت پیوت مراجعه کنید.

سبد سهام یا پرتفوی بورس

به ترکیب دارای‌های مالی مانند اوراق قرضه، سهام و وجه، سبد سهام یا پرتفوی بورس می‌گویند. به مجموعه سهام خریداری شده توسط شما پرتفوی بورس می‌گویند. به این مثال توجه کنید. هنگامی که شما برای سرمایه گذاری در بورس ۵۰ میلیون از دارایی خود را سرمایه گذاری می‌کنید، یک سبد سهام یا پرتفوی بورس برای خود به وجود آورده‌اید. این سبد همان دارایی شما و چگونگی تقسیم پول شما در سهام مختلف است. سبد سهام به این موضوع اشاره می‌کند که شما باید دارایی خود را بین چندین دارایی مالی مختلف تقسیم کنید که این کار باعث کاهش ریسک سرمایه گذاری شما می‌شود. برای سرمایه گذاری در بورس به این نکته توجه کنید که تمام دارایی خود را در بازار سهام سرمایه گذاری نکنید؛ یا به عبارتی تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید.

سبد سهام چیست؟ شما می‌توانید برای اطلاع از سرمایه گذاری در بورس و انواع بهترین سبد سهام در دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج شرکت کنید.

مهم‌ترین مسئله‌ای که باعث اهمیت پرتفوی بورس شده، ریسک است. ریسک پذیری شما به میزان تحمل شما بستگی دارد. لازم به ذکر است که در بازار سرمایه گذاری هیچ گاه اطمینان وجود ندارد و در واقع همیشه مقداری ریسک وجود دارد. به سرمایه گذاری در بانک توجه کنید. هنگامی که شما در بانک سرمایه گذاری می‌کنید، بانک موظف به پرداخت سود ماهانه به شما، تا پایان قرار داد است. این مسئله در بازار بورس صدق نمی‌کند و قیمت نهایی سهام بر اساس عرضه و تقاضای سرمایه گذاران تعیین شده و این تقاضا تحلیلی است. در صورت نداشتن اطلاعات کافی در زمینه سرمایه گذاری در بورس ، ارزش دارایی شما کاهش می‌یابد.

انواع سبد سهام

محققان فعال در زمینه بورس و کارشناسان ماهر در این زمینه تلاش خود را کرده‌اند تا انواع سبد سهام یا پرتفوی بورس را در چند حالت کلی برای شما طبقه بندی کنند. این طبقه بندی‌ها عبارت‌اند از:

سبد تهاجمی

این سبد سهام شامل سهام با ریسک بالا می‌باشد در نتیجه بازده این سبد بالا است. علت نام گذاری این سبد سهام، کوشش سرمایه گذار برای به دست آوردن بازدهی بالا‌تر نسبت به بازده میانگین بازار است. سهام این نوع سبد سهام دارای ضریب بتای بالا می‌باشد که اثر پذیری بیشتری نسبت به نوسانات بازار دارد. لازم به ذکر است که شرکت‌هایی که ضریب بتای بالایی دارند، در مرحله‌های اولیه رشد خود قرار دارند.

سبد دفاعی(محتاطانه)

سهم‌هایی که ضریب بتای بالایی ندارند، در این نوع از سبد‌ها قرار می‌گیرند. هنگامی که بازار دچار نوسانات هیجاناتی شود، این بازار تغییر پیدا نمی‌کند زیرا ایزوله است. سهام سبد دفاعی معمولا باید از وضعیت بنیادی قوی برخوردار باشد. سهام این نوع از سبد‌ها از شرکت‌هایی که خدمات یا محصولات آن‌ها به صورت دائمی دارای تقاضای ثابت در یک بازه زمانی است خریداری می‌شود.

سبد درآمدی

تکیه این نوع از سبد‌ها بر کسب بازدهی از طریق سود تقسیمی هر سهم است. اگر سهام داران به دنبال چنین سبد‌هایی می‌گردند، می‌توانند سهام شرکت‌هایی که افت زیادی دارند اما همچنان دارای سیاست تقسیم سود به میزان بالا هستند را خریداری کنند. در این نوع از شرکت‌ها عرضه خدمات وجود دارد که باعث سودسازی بیشتر می‎شود.

سبد سوداگرانه

ریسک در این نوع از سبد‌ها بسیار بالا است. توصیه کارشناسان فعال در این زمینه بر این است که بیشتر از ۱۰ درصد از سرمایه خود را در این سبد‌ها سرمایه گذاری نکنید. مدیریت این نوع از سبد‌ها بیشتر بر اساس شایعه است. افراد بیشتر در گرداندن این سبد باعث موفقیت بیشتر این سبد می‌شود. نام دیگر این سرمایه گذاری، سفته بازی است. اگر در این سبد یک سهم درست را انتخاب کنید، در مدت زمان کوتاهی سود زیادی را به دست می‌آورید.

سبد هیبریدی یا ترکیبی

این سبد برای سهام نیست. این سبد ترکیبی از بورس‌های کالایی، فعالیت اقتصادی در اوراق قرضه، سرمایه گذاری در زمینه هنر و املاک و مستغلات می‌باشد. یک راه خوب برای کسب درآمد از چنین سبد‌هایی، خرید اوراق قرضه با سررسید‌های مختلف است. بهتر است اقلام تشکیل دهنده چنین سبدی دارای همبستگی منفی نسبت بهم باشند.

در تشکیل سبد سهام یا پرتفوی بورس ، چه فاکتور هایی مهم هستند؟

  • فراموش کردن سرمایه گذاری در یک سهم
  • توجه به شاخص بورس
  • توجه به بازار‌های جهانی
  • شناسایی سهام با بازده بالا
  • انتخاب درست سهام شرکت‌ها
  • توجه به صندوق‌های قابل معامله
  • توجه به تحلیل‌های اقتصادی و سیاسی
  • توجه به شایعه‌ها و شایعه ساز‌ها
  • نداشتن نگاه متعصبانه به سهام شرکت‌ها

بهترین سبد سرمایه گذاری

پیش بینی بازار بورس

رشد بازار بورس به عوامل مختلفی بستگی دارد. بازار بورس به عنوان بهترین سبد سرمایه گذاری در سال ۱۳۹۸ دارای وضعیت بسیار خوبی بوده است و رکورد‌های زیادی را به ثبت رسانده است. با توجه به عوامل مختلفی که در روند این بازار تاثیر می‌گذارد، پیش بینی می‌شود این بازار در سال ۱۳۹۹ نیز مانند سال ۱۳۹۸ رشد زیادی را تجربه کند.

شما می‌توانید برای اطلاع از سرمایه گذاری در بورس در دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج شرکت کنید.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*