بازار گاوی و بازار خرسی در بورس

بازار گاوی چه تفاوتی با بازار خرسی دارد؟ آموزش مفاهیم بورس با آموزش بورس در تهران و کرج

بازار گاوی و بازار خرسی در بورس

بازار گاوی چیست؟ بازار خرسی چه مفهومی دارد؟ آیا این دو اصطلاح برای سرمایه گذاری در بورس مهم هستند؟ تفاوت بازار گاوی و خرسی در چیست؟ هدف این متن ارائه و بررسی اصطلاحات ذکر شده است. با ما برای بررسی این اطلاعات همراه باشید. با شرکت در دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج با انواع مفاهیم و اصطلاحات سرمایه گذاری در بورس آشنا شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج به سایت پیوت مراجعه کنید.

بازار گاوی و بازار خرسی

برای توصیف وضعیت بازار سرمایه از دو اصطلاح بازار گاوی یا Bull market و بازار خرسی یا Bear market استفاده می‌کنیم. از اصطلاح بازار گاوی هنگامی که بازار سرمایه رو به رشد است و قیمت سهام افزایش دارد، استفاده میشود. از اصطلاح بازار خرسی هنگامی که بازار سرمایه رو به کاهش است و سهام کاهش دارد، استفاده می‌کنیم. طبق تحقیقاتی که در این زمینه برای ریشه یابی علت این نام گذاری انجام شده است، دو علت در نام گذاری این بازار وجود دارد. اولین علت به نحوه جنگیدن گاو و خرس اشاره دارد. گاو‌ها هنگامی که حمله می‌کنند شاخ‌های خود را به سمت بالا می‌گیرند، در نتیجه روند صعودی بازار را به این دلیل نام گذاری کرده‌اند. خرس‌ها در هنگام حمله، پنجه‌های خود را به سمت پایین می‌گیرند و به همین علت نزول بازار سرمایه را خرسی می‌گویند.

بازار گاوی چه تفاوتی با بازار خرسی دارد؟ آموزش مفاهیم بورس با آموزش بورس در تهران و کرج

دومین علت به زمان‌های گذشته بر می‌گردد. در آن زمان دلالانی پوست خرس را می‌فروختند. آن‌ها بر این اعتقاد بودند که قیمت پوست خرس در آینده کاهش پیدا می‌کند، در نتیجه پوست خرس را با قیمت همان روز می‌فروختند. به این افراد در گذشته خرسی می‌گفتند، زیرا سیر نزولی قیمت پوست خرس را پیش بینی می‌کردند.

بازار گاوی و بازار خرسی چه خصوصیاتی دارد؟

روانشناسی سرمایه گذار

نحوه روند بازار و جوی که بر سرمایه گذاران تاثیر می‌گذارد، رابطه‌ای دو جانبه با هم دارد. برای درک بیشتر به این نکته توجه کنید. تمام تصمیمات سیاسی بر روی اقتصاد جامعه تاثیر می‌گذارد. همچنین اقتصاد نیز بر روی تصمیمات سیاسی تاثیر می‌گذارد.

عرضه و تقاضای سهام

در بازار‌های گاوی تقاضا زیاد وعرضه کم است. بدان معنا که سرمایه گذاران به امید رشد بازار در آینده سهام را خریداری می‌کنند و سرمایه گذاری در بورس را انجام می‌دهند و نمی‌خواهند سرمایه خود را بفروشند. در بازار خرسی عکس این ماجرا وجود دارد؛ زیرا عرضه زیاد و تقاضا کم است.

با توجه به نکات گفته شده، در بازار خرسی جو منفی بر بازار سرمایه حاکم است، ولی در بازار گاوی افراد برای سرمایه گذاری در بورس و بازار، به کسب سود بیشتر امید دارند. اخبار خوب باعث تقویت بازار گاوی می‌شود و اخبار بد بازار خرسی را تقویت می‌کند. برای تعیین گاوی یا خرسی بودن بازار، باید نگاه بلند مدت به بازار داشت.

نحوه تبدیل بازار گاوی به بازار خرسی

هنگامی که بیشتر مردم در بازار هستند، بازار گاوی می‌تواند به بازار خرسی تبدیل شود. علت این امر این است که مردم تحمل ریسک پذیری را ندارند. این کار باعث می‌شود آن‌ها به سختی متوجه شوند که بازار صعودی است و در آینده در آن سود وجود دارد. با توجه به این که بازار گاوی یک بازار بلند مدت است، مردم در لحظات آخر سوار بر ارابه قیمت شده و تلاش می‌کنند خود را برای این کار قانع کنند. این افراد از بازار گاوی اطلاعاتی ندارند، زیرا این بازار به تزریق پول نیاز دارد. در بازار گاوی معامله گران قدیمی خرید خود را انجام داده‌اند و تقاضا برای خرید جدید کم است. سهامداران قدیمی خواهان افزایش روز افزون قیمت‌ها هستند. این خریداران سهام، در هنگام افزایش قیمت عصبی شده و در شناسایی زمان سود، مردد می‌شوند.

هنگامی که بیشتر مردم وارد بازار شوند و تصمیم به خرید کنند، سهامداران حرفه‌ای متوجه اتمام راه می‌شوند. این افراد می‌دانند که حجم پول و تعداد خریداران محدود است. در این زمان مردم عادی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارند گیر می‌افتند، زیرا هنگامی که امکان رشد قیمت وجود داشته است، ریسک خرید سهم را قبول نکرده‌اند.

دوره‌های آموزش بورس در تهران و کرج شما را با تمام اصطلاحات سرمایه گذاری و سرمایه گذاری در بورس آشنا می‌کند و اطلاعات ارزنده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد.

در صفحات اجتماعی پیج اینستای آموزش بورس در تهران و کرج را دنبال کنید:

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*